kopa13feb1

Ādažu novada pašvaldība 13. februārī  Ādažu Kultūras centrā organizēja sarunu cikla "Kopā" pirmo tikšanos par iedzīvotāju padomēm un kopienām. Sarunas tēma - sabiedrības un pašvaldības sadarbības formas.

Ādažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Karīna Miķelsone pateicās par ierašanos visiem, kuri atsaucās šai jaunajai iniciatīvai un ir gatavi iesaistīties pašvaldības darbā un novada aktivitātēs.

Ādažu novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Inga Pērkone sniedza īsu ieskatu, kāpēc šis jautājums šobrīd ir aktuāls. Pagājušajā gadā pieņemtais pašvaldību likums nosaka iedzīvotāju iesaistīšanu ar padomju palīdzību. Normatīvie akti pieļauj vairākus veidus, kā pašvaldība var iesaistīt sabiedrību, labākais veids ir izvēlēties iedzīvotāju padomes un konsultatīvās padomes.

Pie  šī jautājuma Ādažu pašvaldībā tiek domāts jau kopš pagājušā gada sākuma, pašvaldība vēl nav pieņēmusi lēmumu, kuru no variantiem atbalstīt, tāpēc tiek veikta iedzīvotāju aptauja un organizēta šī sapulce.

Ādažu novada pašvaldības izpilddirektors Guntis Porietis sniedza ieskatu iedzīvotāju padomju un kopienu padomju darbību un tiesiskā regulējuma salīdzinājumā, informējot par katras alternatīvas plusiem un mīnusiem. Iedzīvotāju padomes apvieno cilvēkus pēc teritorijas piekritības. Tās sastāvu nosaka iedzīvotāji, tajās var tikt iekļauti deputāti, izpilddirektors un citi domes darbinieki.

Jomai piekritīgus jautājumus risina konsultatīvās padomes, kuru lēmumus pieņem dome ar nolikumu apstiprināšanu. Padomes sastāvu nosaka dome. Nozaru konsultatīvām padomēm parasti nav saistošas lemšanas tiesības.

No iedzīvotāju puses tika prezentēts pētījums par Latvijas novadu pieredzi padomju veidošanā un darbā.  Iedzīvotāji atzina, ka jārada mehānisms, lai varētu aktuālos jautājumus risināt efektīvi un novadam derīgi. Piemēram, esot nepieciešams katrai kopienai vai padomei vadītājs, līdzīgi kā ciema vecākais.

Diskusijas laikā uzdotie jautājumi tiks iesniegti izskatīšanai deputātiem, lai viņi var pieņemt lēmumu, balstoties uz plašāku informācijas apjomu.

Atgādinām, ka vēl līdz 15.februārim ikviens var paust savu viedokli – iedzīvotāju aptaujā, kā arī iespēja piedalīties komiteju un domes sēdēs, kurās tiks diskutēts par iedzīvotāju padomēm un konsultatīvajām padomēm.

padomju aptauja