Ādaži no augšas

Ādažu novada dome 2025.gada 26.jūnijā ir pieņēmusi lēmumu Nr. 249 “Par Ādažu novada teritorijas plānojuma 1.redakcijas nodošanu publiskajai apspriešanai un institūciju atzinumu saņemšanai”.


Teritorijas plānojuma 1.redakcijas publiskās apspriešanas norises laiks ir noteikts 45 darba dienas - no  7.jūlija līdz 7.septembrim. Publiskās apspriešanas sanāksmes notiks 18.augustā plkst. 18.00 Ādažu kultūras centrā, Mākslas un vēstures galerijā, Gaujas ielā 33A, Ādažos, un 27.augustā Tautas namā “Ozolaine”, Jūras ielā 1A, Carnikavā. Tiks nodrošināta iespēja sanāksmēs piedalīties arī attālināti Zoom platformā.


Ādažu novada teritorijas plānojuma izstrādāts, pamatojoties uz 2022.gada 23.novembrī pieņemto Ādažu novada domes lēmumu Nr. 558 «Par Ādažu novada teritorijas plānojuma izstrādes uzsākšanu» un apstiprināto darba uzdevums – pieejams portālā Ģeolatvija.lv.

Izstrādes laikā pieprasīti nosacījumi no 35 institūcijām, saņemti un izvērtēti 165 priekšlikumi no fiziskām un juridiskām personām. Vides pārraudzības valsts birojs 17.04.2023. pieņēma lēmumu Nr. 4-02/30/2023 “Par stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras nepiemērošanu” Ādažu novada teritorijas plānojumam.

Teritorijas plānojuma izstrādes laikā notikuši vairāki sabiedrības iesaistes pasākumi -  uzsākot teritorijas plānojuma izstrādi 2023.gadā notikušas trīs sanāksmes ar iedzīvotājiem par aktuāliem ar teritorijas plānošanu saistītiem jautājumiem, 10 tikšanās ar ciemu iedzīvotājiem, savukārt 2024.gadā notika tikšanās ar Ādažu novada uzņēmējiem, kā arī ciemu attīstības plānu ietvaros tika diskutēts arī par izmaiņām Ādažu pilsētas un ciemu robežās, bet 2025.gada aprīlī notika diskusija par vadlīnijām teritorijas plānošanai Ādažu novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijas aktualizācijas ietvaros.

Teritorijas plānojuma izstrādes ietvaros izstrādāti un apstiprināti divi tematiskie plānojumi – Ādažu novada ainavu plāns (pieejams portālā Ģeolatvija.lv ŠEIT) un Ādažu novada transporta attīstības plāns (pieejams portālā Ģeolatvija.lv ŠEIT). Ainavu plāna izstrādes laikā 22.11.2023. notika diskusija ar iedzīvotājiem par ainavu vērtībām.

Teritorijas plānojuma izstrādes procesā veikta aptuveni 240 detālplānojumu izvērtēšana, nosakot to statusu – neuzsākts, uzsākts, daļēji īstenots, īstenots, paliks spēkā vai zaudēs spēku. Izvērtēti seši spēkā esošie lokālplānojumi un iespējas to risinājumus  integrēt teritorijas plānojumā. Izvērtēta abus spēkā esošos teritorijas plānojumu – Ādažu novada un Carnikavas novada – teritorijas plānojumu īstenošana.

Ņemot vērā normatīvajos aktos noteiktos kritērijus pilsētu un ciemu robežu un statusa noteikšanai, veikta Ādažu pilsētas un visu novada ciemu robežu pārskatīšana, samazinot to teritorijas, kā arī Carnikavas pagasta Eimuru ciemam rosināts noņemt ciema statusu.

Veikta abu spēkā esošo teritorijas plānojumu funkcionālā zonējuma un apbūves parametru salāgošana pēc vienotiem kritērijiem, atbilstoši izmaiņām normatīvajos aktos pārskatītas vai izveidotas jaunas teritorijas ar īpašiem noteikumiem (TIN). Tā, piemēram, noteiktas jaunas TIN teritorijas Ādažu militārās aviācijas zonās, ainaviskie ceļu posmi, teritorijas ar centralizētas ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmām, kurās ir vai perspektīvā tiek plānota centralizētā ūdensapgādes un kanalizācijas sistēma, kā arī teritorija ar paaugstinātu trokšņa līmeni pie valsts autoceļa A1.

Teritorijas plānojums paredz jaunas prasības dabas, biotopu un ainavu aizsardzībai, saules paneļu parku veidošanai. Risinājumi transporta jomā, atbilstoši institūciju sniegtajiem nosacījumiem un informācijai, vairs neparedz Baltezera apvedceļam rezervēto teritoriju. Precizēta jauna satiksmes mezgla izveidei paredzētā teritorija autoceļu A1 un P1 krustojumā. Noteiktas ielu kategorijas un sarkano līniju koridoru platumi. Ielu sarkanās līnijas, atbilstoši kartes mēroga noteiktībai, tiek attēlotas visām pašvaldības ielām, kā arī visām izbūvētām ielām, bet plānotās ielas noteiktas kā TIN72 teritorijas.

Atbilstoši Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes sniegtajai informācijai precizēts novada teritorijā esošo valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu statuss un aizsargjoslas: Carnikavas (Siguļu) baznīcai mainīta tipoloģiskā grupa no “arhitektūra” uz “arheoloģija” un nosaukums uz “Carnikavas (Siguļu) baznīcas vieta”, samazināts aizsargjoslas platums. Noteikta individuāla aizsardzības zona ap vietējās nozīmes kultūras pieminekli “Baltgalvju Upurkalni - kulta vieta” Kalngalē, kā arī attēlots jauns valsts nozīmes kultūras piemineklis: vēsturiska notikuma vieta “Baltais krusts” – komunistiskā masu upuru piemiņas vieta Baltezerā, kurai noteikta aizsargjosla.

Ar Ādažu novada teritorijas plānojuma 1.redakciju var iepazīties:

  • interneta portālā ĢeoLatvija.lv.
  • klātienē – Teritorijas plānošanas nodaļā, Gaujas ielā 33A, Ādažos, iepriekš piesakoties (tālr. 20203786).

Rakstiskus viedokļus līdz 7.septembrim aicinām izteikt:

  • nosūtot uz elektroniskā pasta adresi: dome@adazunovads.lv;
  • nosūtot pa pastu Teritorijas plānošanas nodaļai uz adresi Gaujas ielā 33A, Ādažos, Ādažu novadā, LV-2164;
  • reģistrējoties Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmā (TAPIS) portālā  Ģeolatvija.lv.

Izsakot viedokli, iesniegumā jānorāda: fiziskām personām – vārds, uzvārds, dzīvesvietas adrese un tālruņa numurs; juridiskām personām – nosaukums, reģistrācijas numurs, adrese un tālruņa numurs.

Jautājumu vai papildus informācijas nepieciešamības gadījumā  tālr.  20203786, indra.murzina@adazunovads.lv .

Par teritorijas plānojuma publiskās apspriešanas noteiktā termiņa un publiskās apspriešanas sanāksmes laika un vietas izmaiņām (ja tādas būs), tiks paziņots Ādažu novada domes tīmekļvietnē www.adazunovads.lv un portālā Ģeolatvija.lv. Lūdzam sekot aktuālajai informācijai!


 

Saistītas tēmas

Sabiedrības līdzdalība Sabiedriskās apspriešanas