Attīstības jaunumi
bauhaising

Projekta pilns nosaukums “Skaisti, ilgtspējīgi, kopā: jaunās Eiropas Bauhaus pieejas piemērošana sabiedrisko ēku pārveidošanai, lai veicinātu plašu apkaimju transformāciju”.

Projekta Nr. 101113886 – LIFE22-ENV-ES-LIFEBauhausingEurope

Projekta īstenošanas laiks: 2023-2027

Projekta kopējais finansējums: 4 624 142 €

Klimata pārmaiņas un zaļā pāreja ir globāli izaicinājumi, kuru risināšanai nepieciešama rīcība vietējā līmenī. Projekts NewEuropeanBauhaus (NEB) veicina uz vietas balstītu pieeju un atbalsta personu, apkaimju un kopienu maza mēroga iniciatīvas. Tajā pašā laikā ir pierādīts, ka apkaimju funkcionālais mērogs resursu izmantošanā ir ļoti efektīvs, ja tas garantē telpisku lietojumu, infrastruktūru un pilsētu funkciju sadalījumu un racionālu apbūves blīvumu. Diemžēl ne vienmēr šāda mēroga funkcionēšana ir iespējama dažādu degradācijas procesu un pilsētvides problēmu dēļ, kas noved pie sabiedrībai pieejamu telpu un pakalpojumu trūkuma, vietējās uzņēmējdarbības pakāpeniskas izzušanas, atteikšanās no zaļajām zonām vai to kopšanas trūkuma. Šāda situācija arī rada kopienas un individuālas attieksmes trūkumu, kas palielina ietekmi uz vidi resursu izmantošanā un mazina informētību par kolektīvās rīcības spējām, lai panāktu zaļo pāreju un tiktu galā ar klimata pārmaiņu radīto apdraudējumu. NEB apvieno daudzlīmeņu, līdzdalības un starpdisciplināro pieeju, lai virzītu pārveides ceļu uz ilgtspējīgākām, estētiskākām un iekļaujošākām kopienām.

Projekta mērķis ir uzsākt pārveides procesu 5 dažādās Eiropas apkaimēs, ievērojot NEB principus un pierādot, ka šī pieeja ir piemērota jebkuras teritorijas pārveidei neatkarīgi no tās lieluma, lauku vai pilsētas rakstura, pilsētu problēmām vai degradācijas procesiem. Šī pilsētu pārveide sekmēs ilgtspējīgāku, skaistāku un apļveida teritoriju veidošanos, kuras līdzpārvalda to iedzīvotāji.

LIFEBauhausingEurope mērķis ir uzlabot sabiedriskās ēkas, teritorijas un vietējo kopienu sadarbību četrās dažādās dalībvalstīs: Horvātijā, Ungārijā, Latvijā un Spānijā.

Lai sasniegtu projekta vispārējo mērķi, ir noteikti šādi specifiskie mērķi (SPM):

SPM1. Panākt efektīvu partneru iesaisti kvalitatīvai projekta īstenošanai ar pareizu vadību un nepārtrauktu uzraudzību un atskaiti.

SPM2. Ilgtspējības, estētikas un iekļautības ieviešana esošo ēku pārveidošanā.

SPM3. Pilsētas vides uzlabošana apkārtnes līmenī.

SPM4. Kopienas un piederības sajūtas stiprināšana mērķa apkaimēs

SPM5. NEB pieejas piemērošanas un projektu ietekmes novērtējums.

SPM6. Informētības vairošana un NEB pieejas veicināšana tehniskā un netehniskā līmenī.

SPM7. Informācijas nodošana un izplatīšana ES ieinteresētajām personām.

Projekta Partneri

EuroVertice Consultores (ES) – Projekta galvenais koordinators - https://www.eurovertice.eu/ 

Universidad Politécnica de Cartagena (ES) - https://www.upct.es/ 

Ekodoma (LV) - https://www.ekodoma.lv/ 

Pro Progressione (HU) - https://proprogressione.com/ 

Croatia Green Building Council (HR) - https://gbccroatia.org/en/ 

Cartagena pašvaldība (ES) - https://www.cartagena.es/ 

Blanca pašvaldība (ES) - https://blanca.es/nuevaweb/ 

Adažu pašvaldība (LV) - www.adazunovads.lv 

Erzsébetváros pašvaldība (HU) - https://erzsebetvaros.hu/

Varaždin pašvaldība (HR) - www.varazdin.hr

Projekta darbību vietas

LIFEBauhausingEurope projekta ietvaros tiks uzlabotas sabiedriskās ēkas, teritorijas un vietējo kopienu sadarbība četrās dažādās dalībvalstīs: Horvātijā, Ungārijā, Latvijā un Spānijā.

Sabiedriskās ēkas un pašvaldības, kas piedalās projektā:

  • Kartagena (ES) - apkaimes biedrības ēka
  • Blanka (ES) – Centrs IDOL
  • Ādaži (LV) – biroju ēka
  • Erczebetvarosa / Budapešta (HU) - Bethlen Teātra ēka
  • Varaždina (HR) – bijušais militārais komplekss

Ēkas atjaunošana Ādažos, Pirmā ielā 42A

Projektā pieteiktā ēka atrodas Ādažu centrā. Tā ir daļa no 3 savstarpēji saistītiem īpašumiem. Tā celta 1985. gadā sporta vajadzībām. Ēka šobrīd neatbilst mūsdienu energoefektivitātes prasībām. Kopš 2019. gada ēka tiek izmantota kā biroja ēka un ceļu un apkārtnes uzkopšanas tehnikas novietne. Šobrīd, kad daļa biroja darbinieku jau ir pārcēlusies uz Carnikavu, pašvaldība izskata dažādus variantus, kā ēka tiks izmantota turpmāk.

ekodoma logo

Šis projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības Life programmas saskaņā ar granta līgumu Nr. 101113886. Par šī dokumenta saturu atbild tikai LIFEBauhausingEurope projekts, un tas n vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības viedokli. Projekts ir saņēmis finansējumu no valsts budžeta apakšprogrammas “LIFE programmas projekti”.