Savlaicīgi jādomā par visiem iespējamiem taupības pasākumiem, ieskaitot zemāku telpu temperatūru. Kā veidojas siltumenerģijas patēriņš ēkās un kā to samazināt ar mazu investīciju pasākumiem? Galvenais faktors, kas nosaka siltumenerģijas patēriņu, ir siltuma zudumi – jo lielāks zudums, jo lielāks patēriņš. Ēku renovācija palīdz samazināt siltuma zudumus. Vislielākie siltuma zudumi veidojas caur ārsienām – 45%. Būtiski siltuma zudumi rodas arī caur ventilācijas šahtām un infiltrāciju (23%), kā arī logiem (18%).
Renovētās mājas tērē uz pusi mazāk siltuma nekā nerenovētās
Ēku energoefektivitāte ir tā, kas nodrošina gan komfortablus dzīves apstākļus, gan lietderīgu siltumenerģijas izmantošanu. Salīdzinot siltumenerģijas patēriņu starp renovētām un nerenovētām mājām Ādažu pagastā, redzams, ka renovētās mājas tērē uz pusi mazāk siltuma nekā nerenovētās. Pie salīdzinoši zemas siltumenerģijas cenas cilvēki to tik būtiski neizjuta, taču jauno tarifu ietekmē šī starpība būs krietni jūtamāka.
“Ādažu namsaimnieks” veicis vispārējās atjaunošanas un energoefektivitātes pasākumus 13 daudzdzīvokļu mājās Ādažos un Carnikavā. Pirmajā ielā 31 un Alderu ielā 30 (Baltezerā) iedzīvotāji nobalsojuši par ēku atjaunošu un tiek gatavoti līgumi ar komercbanku un Attīstības un finanšu institūciju “Altum”. Ēkas atjaunošana tiek plānota arī Pirmā ielā 35.
Šobrīd Ādažos ir 45 daudzdzīvokļu ēkas, no kurām 28 ēkām ir veikta vispārēja atjaunošana, vai arī ēkas atbilst energoefektivitātes prasībām (63%), bet 17 ēkām nav veikti vispārējās atjaunošanas pasākumi, vai arī ēkas neatbilst energoefektivitātes prasībām (37%). Vissliktākā situācija ir Kadagā, kur ir renovētas tikai divas no deviņām daudzdzīvokļu ēkām.
Viena no nerenovēto māju problēmām ir tā, ka ir grūti nobalansēt vienmērīgu un komfortablu temperatūru visos dzīvokļos. Ņemot vērā, ka nav uzstādītas termogalviņas un stāvvadu balansieri, regulēšana notiek pēc aukstākā dzīvokļa. “Ādažu namsaimniekam” visos dzīvokļos jānodrošina vismaz 18-21 grādu temperatūra. Tātad, ja aukstākajā dzīvoklī tie ir 20 grādi, tad citā (siltākajā) var būt pat 25.
Siltumapgāde Carnikavā
Siltumapgādi Carnikavas pagastā nodrošina 13 katlu mājas, no tām 6 centralizētās apkures katlu mājas un 7 lokālās katlu mājas. 12 no tām kurināmais dabas gāze, 1 koksnes granulas. Tabulā apvienoti siltuma avoti, to kopējā jauda, kurināmais.
- Stacijas iela 11a: 0.54 - Dabas gāze;
- Rīgas iela 12a: 0.84 - Dabas gāze;
- Jūras iela 8a: 0.46 - Dabas gāze;
- Jūras iela 9a: 0.84 - Dabas gāze;
- Jūras iela 15a: 0.52 - Dabas gāze;
- Tulpju iela 5: 1.4 - Dabas gāze;
- Nākotnes iela 1: 0.6 - Dabas gāze;
- Nākotnes iela 2: 0.442 - Dabas gāze;
- Jūras iela 1: 0.08 - Dabas gāze;
- Jūras iela 4: 0,1 - Dabas gāze;
- Cīruļu iela 10: 0,1 - Dabas gāze;
- Garā iela 20: 0.2 - Dabas gāze;
- PII Piejūra: 0.3 - Granulas;
Šobrīd Ādažu pagastā ir 13 (Ādažos – 6, Kadagā – 7), bet Carnikavā – 29 nerenovētas ēkas.
Carnikavas pagasta iedzīvotājiem, kuru mājas nav nosiltinātas, līdz nākamajai apkures sezonai būtu jāveic mazu investīciju pasākumi, lai maksimāli samazinātu siltumenerģijas izmaksas. Galvenie no tiem ir:
- atbrīvot radiatorus no aizklāšanas (ietaupījums 1-5%)
- uzstādīt siltuma atstarotājus aiz radiatoriem (5-10%, ja veic visi mājas iedzīvotāji)
- uzstādīt termostatus radiatoriem, kas ļauj regulēt temperatūru katram radiatoram atsevišķi (10-20%)
- noblīvēt logus un durvis (4-9%)
- salabot ūdens (īpaši karstā) krānus.
Tāpat svarīgi būtu veikt vēl virkni pasākumu, piemēram, pārdomāt trauku mazgāšanas paradumus – vai vienmēr jāmazgā karstā un tekošā ūdenī. Vannas vietā vajadzētu apsvērt iespēju izmantot dušu ar regulējamu galviņu, tādējādi samazinot patēriņu. Svarīgi būtu ar pārējiem ēkas dzīvokļu īpašniekiem vienoties par temperatūras iestatījumiem ēkā, piemēram, uzturamo temperatūru naktīs.
Ikmēneša siltumenerģijas patēriņam jāseko līdzi arī tad, ja ēka ir atjaunota, jo tam ir tendence palielināties, īpaši gadījumos, ja tas netiek kontrolēts. Ja ēka nav atjaunota, sasauciet kopsapulci, lai par to lemtu.
Ēku siltumenerģijas patēriņi Carnikavā
No 1. augusta pieaug siltumenerģijas cena Carnikavas pagastā
Beidzoties līguma termiņam par dabasgāzes piegādi, kas pēdējos divos gados noteica nemainīgu cenu par gāzes megavatstundu, sākot ar 1.augustu būtiski pieaug siltumenerģijas cena Carnikavas pagastā.
2020. gadā pašvaldības aģentūras “Carnikavas komunālserviss” noslēgtais līgums noteica fiksētu cenu par megavatstundu (MWh) – 10.13 eiro. Atbilstoši gāzes cenai piegādātās siltumenerģijas cena svārstījās ap 38-40 eiro/MWh. Līguma termiņam beidzoties, norēķini par gāzi tiks veikti pēc noteiktās biržas cenas katrā konkrētajā mēnesī. Pie gāzes cens 105 eiro/MWh – siltumenerģijas cena sasniegs 160,09 eiro/MWh.
Pēdējā gada laikā gāzes cena ir pieaugusi vairākas reizes, rekordaugstu līmeni sasniedzot šī gada aprīlī, kad tā maksāja 130 eiro/ MWh. Šobrīd cena ir samazinājusies, svārstoties aptuveni 90-110 EUR/MWh robežās. Kā norāda “Latvijas Gāze”, tad šā brīža tirgus prognozes liecina, ka šajās robežās gāzes cena būs arī līdz nākamā gada pavasarim.
Carnikavas centralizētās siltumapgādes tarifā gāzes izmaksas veido 73–80%, līdz ar to prognozētais gāzes cenas pieaugums būtiski ietekmēs mājsaimniecību izdevumus par apkuri un karstā ūdens sagatavošanu. Jāuzsver gan, ka jūnijā valdība pieņēma zināšanai informatīvo ziņojumu, kas paredz, ka apkures sezonā no 1. oktobra līdz 1.aprīlim valsts kompensēs pusi no siltumenerģijas, elektrības un dabasgāzes cenu pieauguma. Pēc Ministru Kabineta noteikumu stāšanās spēkā “Carnikavas komunālserviss” informēs iedzīvotājus par kompensācijas ietekmi uz tarifu izmaiņām.
Aicinām daudzdzīvokļu ēku dzīvokļu īpašniekus un māju apsaimniekošanas uzņēmumus veikt pasākumus ēku siltumefektivitātes uzlabošanai. Tūlītējie pasākumi būtu:
- siltummezglu automātikas modernizācija,
- cauruļvadu izolēšana,
- termoregulatoru uzstādīšana dzīvokļu radiatoriem,
- alokātoru sistēmas uzstādīšana dzīvokļos.
- Ilgtermiņā visefektīvākais risinājums ir ēkas renovācija, piesakoties valsts atbalsta programmām māju siltināšanai.
Ja ēkā siltummezgls ir jau modernizēts:
- Izpētīt noskaidrot, kā ir ieregulēts siltummezgls apkures sezonas laikā;
- Noskaidrot un vienoties, kurš ir atbildīgs par siltummezgla regulāciju;
- Vienoties par uzturamo temperatūru;
- Jāizvērtē, vai nepieciešama apkures sistēmas balansēšana.
Ja ēkā nav uzstādīts modernizēts vecais siltummezgls:
- Dzīvokļu īpašniekiem jāvienojas par siltummezgla nomaiņu līdz apkures sezonas sākumam (jāsasauc kopsapulce);
- Izmaksas veido līdz 10000 tūkst.EUR;
- Vidēji atmaksāsies 1-2 apkures sezonu laikā (atkarīgs no ēkas stāvokļa un lietošanas šobrīd).
Piemērs siltummezgla nomaiņai Zvejnieku iela 11:
- Galvenie zināmie lielumi un pieņēmumi par ēku Zvejnieku ielā 11:
- apkurināmā platība 1149,7 m2
- siltumenerģijas patēriņš 2021. gadā – 326,72 MWh;
- Pieņemts, ka ietaupījums no siltummezgla modernizācijas būs vismaz 10% gadā, t.i., 32,67 MWh.
- Siltummezgla modernizācijas atmaksāšanās laika aprēķins:
- Siltummezgla modernizācijas izmaksas 6000 EUR
- Ietaupītie līdzekļi vienā gadā (10%): 32,67 MWh * 141 EUR/MWh (tarifs) = 4606,47 EUR
- Siltummezgla atmaksāšanās laiks: 6000 / 4606,47 = 1,3 gadi
“Carnikavas komunālserviss” ir iesniedzis pieteikumu dalībai Centrālās finanšu un līgumu aģentūras izsludinātajā projektu konkursā, kas paredz katlu mājas Tulpju ielā 5 modernizāciju, pārejot uz granulu apkures katliem un saules kolektoriem. Šī katlu māja ir visjaudīgākā un saražo aptuveni trešdaļu no kopējā apjoma Carnikavā.
Ilgtermiņa risinājums – ēkas renovācija
Renovācijas process nav sarežģīts, taču ļoti laikietilpīgs. Uzsākot renovācijas procedūru šodien, jārēķinās, ka pati renovācija notiks, visticamāk, 2024., bet varbūt pat 2025.gadā. Dokumentu sagatavošana, saskaņošana ar iedzīvotājiem, būvvaldi un ALTUM, kopsapulces, kā arī iepirkumi ir faktori, kas procesu paildzina. Paiet vismaz pusotrs gads, līdz sākas renovācijas būvdarbi.
Ja kādas mājas iedzīvotāji vēlas veikt renovāciju, ir jāsazinās ar mājas pārvaldnieku. Pēc tam mājas pārvaldnieks organizē informatīvo sapulci, pastāstot, ar ko jārēķinās un cik ilgstošs varētu būt process. Lai īstenotu renovāciju, nepieciešama biedrība, ko izveidojuši vairāki dzīvokļu īpašnieki.
Veicamie soļi (veic dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona):
- pieteikties dalībai programmā;
- nodrošināt tehniskās dokumentācijas izstrādi;
- pieteikties aizdevumam, grantam, garantijai;
- veikt piegādātāju atlasi.
Lai izstrādātu tehnisko dokumentāciju (energoaudits, tehniskās apsekošanas atzinums, tehniskais projekts), svarīgi, lai mājai būtu uzkrājums, jo tas vidēji maksā ap 8000-12000 eiro. Kad tehniskais projekts ir izstrādāts, iedzīvotāji tiek aicināti uz sanāksmi, kurā tiek pārrunātas šādas tēmas: ventilācijas sistēma, ēkas fasādes krāsa un citas.
Svarīgi, kāda ir dzīvokļu īpašnieku maksāšanas disciplīna, jo no tās atkarīga bankas procentu likme. Ja maksāšanas disciplīna ir ap 99%, tad procentu likme būs zemāka. Šobrīd trīs bankas kreditē renovācijas projektus. Pēc tam, kad tiek izvēlēta banka, notiek dzīvokļu īpašnieku kopsapulce, kurā skaidri zināms:
- cik izmaksās renovācija;
- cik liels būs grants no ALTUM;
- cik liels būs aizņēmums kredītiestādē;
- uz cik gadiem būs aizņēmums;
- cik liels būs ikmēneša maksājums.
Kopsapulcē īpašnieki pieņem lēmumu par vai pret renovāciju.