Daba Vide Pašvaldība skaidro
aizlauzts koks

Oktobra sākumā Latvijā piedzīvotās spēcīgās vēja brāzmas radīja būtiskus postījumus lielā daļā Latvijas teritorijas, tai skaitā Ādažu novadā. Kā norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), tad spēcīgs vējš, kas rada plašus postījumus, Latvijā tiek piedzīvots vairākas reizes gadā. Seku novēršanā tiek iesaistīti plaši pašvaldību komunālo dienestu, iestāžu un operatīvo dienestu resursi.

Apdraudējumu rada ne tikai vētru laikā aizlauzti vai lūzuši koki. Lai savlaicīgi apzinātu potenciāli bīstamos kokus, pašvaldības aģentūra "Carnikavas komunālserviss" ikdienas teritorijas apsaimniekošanas ietvaros veic koku apsekošanu, fiksē to stāvokli un nepieciešamības gadījumā veic to kopšanu, zāģēšanu vai likvidēšanu. Pašvaldības aģentūra "Carnikavas komunālserviss" novāc pašvaldības teritorijā nolūzušos kokus vai veic aizlauzto koku zāģēšanu un kopšanu.

Savukārt VUGD izbrauc uz notikumiem, kur nolūzuši vai aizlūzuši  koki apdraud vai var apdraudēt cilvēku veselību un dzīvību. Tās ir situācijas, kad koki ir nokrituši uz dzīvojamām mājām, automašīnām, gājēju ietves vai ceļa braucamās daļas, kas var kavēt jebkura operatīvā dienesta ierašanos uz izsaukumu vai izraisīt bīstamu avārijas situāciju. Pārējos gadījumos nolūzušu koku novākšana jārisina zemes (līdz ar to arī koka) īpašniekam.

Par lūzušiem vai aizlūzušiem kokiem un zariem pašvaldības teritorijā aicinām iedzīvotājus zvanīt pa tālruni 67993705 vai rakstīt e-pastu uz komunalserviss@carnikava.lv. "Carnikavas komunālserviss" prioritārā kārtā vai secīgi pēc saņemtās informācijas veiks koku apsekošanu un attiecīgi rīkosies. Šo informāciju aģentūra saņem un apstrādā darba laikā. Ārpus darba laika, ja koks apdraud vai var apdraudēt cilvēku veselību un dzīvību, aicinām sazināties ar VUGD.

Kā rīkoties, ja koks nolūzis privātā teritorijā? Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" 6.punktam, "bez pašvaldības atļaujas koku ciršanai ārpus meža atļauts cirst kokus, kuri apdraud infrastruktūras darbību, cilvēka veselību, dzīvību vai īpašumu, ja pirms darbu veikšanas ir notikusi situācijas fotofiksācija un informēta pašvaldība." Sīkāk ar informāciju aicinām iepazīties zemāk pievienotajā publikācijā.

lūzuši koki

Carnikavas komunālserviss