Drošība uz ūdens Jaunumi
23.04.2024._seminārs_ūdens drošība

Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls Latvijā, kas darbojas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) paspārnē, šī gada 23. aprīlī Ādažos organizēja pašvaldību pārstāvjiem pieredzes apmaiņas semināru veltītu tēmai – drošība pie un uz ūdens.

seminārs_drošība_H2O_23.04.2024.

Semināru atklāja Veselības aprūpes speciāliste Eva Zvirgzdiņa no SPKC Pētniecības un veselības statistikas departamenta, lai jau pašā semināra ievadā visi klātesošie būtu informēti par skaudro realitāti – aktuālo statistiku par nelaimes gadījumiem pie ūdeņiem. 2023. gadā bijuši 96 traumatisma gadījumi ūdens zonā, 35% bijuši lūzumi, 24% gadījumu cilvēki guvuši sasitumus. Pērn noslīkuši 111 cilvēki, diemžēl, visbiežāk šādi no dzīves aiziet vīrieši vecumā no 35 līdz 64 gadiem, turklāt 62% esot alkohola reibumā. Augstākā mirstība ir Latgales reģionā, jo dzīvībai bīstamākās ūdenstilpnes Latvijā ir piemājas dīķi, karjeri un ezeri.

SPKC Slimību profilakses nodaļas vadītāja Agnese Freimane pastāstīja, ka SPKC organizē virkni izglītojošu pasākumu, lai mazinātu šo nelabvēlīgo statistiku. Izveidota datoranimācija par mugurkaula traumēšanas iespējām un sekām, lecot ūdenī uz galvas nezināmā vietā, kā arī izveidoti informatīvi materiāli par drošām situācijām pie ūdens tilpnēm, piemēram, darba burtnīcas skolēniem. Diskusijās tiek rādīts video ar Elvi Kurpnieku, kurš pēc lēciena uz galvas piepūšamajā piemājas baseinā lauza kaklu un nu vairākus gadus pavada ratiņkrēslā. Tāpat, lai labāk uzrunātu auditoriju, piesaistot uzmanību, ir izveidota 3600 virtuālā tūre par traumatisma profilaksi pie un uz ūdenstilpnēm.  Regulāri tiek organizētas sabiedrības informēšanas kampaņas, piemēram, "Pārgalvības cena. Nelec!". Tās ietvaros video stāstos savu negatīvo pieredzi stāsta vīrieši, kas pēc lēciena uz galvas ūdenī dzīvi turpina ratiņkrēslā. Viens pārgalvīgs solis, viens lēciens var kardināli mainīt visu atlikušo dzīvi. Gūstot mugurkaula un muguras smadzeņu traumu, cietušajam jārēķinās ar ķermeņa paralīzi zemāk par lūzuma vietu. Viens no lielākajiem izaicinājumiem šādā situācijā ir nepieciešamība pielāgoties dzīvei ratiņkrēslā, tomēr ir arī daudz citu izaicinājumu.

Negadījumos cietušie aicina ikvienu atturēties no pārgalvīgas rīcības un aizdomāties, vai iespējama nelaimes gadījuma rezultātā būsiet gatavi tikt galā ar visām izrietošajām sekām, jo tas nudien ir liels pārbaudījums!

Biedrības “Peldēt droši” vadītāja Zane Gemze informēja, ka 73% Latvijas iedzīvotāju ir atzinuši, ka peldēt neprot vai ūdenī nejūtas droši. Latvija joprojām ieņem vadošo vietu Eiropā noslīkušo skaitā uz 100 000 iedzīvotājiem. Šīs negatīvās tendences mazināšanai biedrība rīko apmācības un pasākumus sabiedrības izglītošanai, kā arī piedalās normatīvo aktu sagatavošanā. Tikai 10 Latvijas pašvaldībās ir saistošie noteikumi, kas nosaka kārtību pie ūdenstilpnēm. Biedrība aicina pašvaldības atbildīgi izturēties pret iedzīvotāju iespējām atpūsties pie ūdens, maksimāli labiekārtojot un norobežojot peldvietas, primāri – nodrošināt piebraucamos ceļus, lai nelaimes gadījumā varētu piekļūt glābšanas dienestu autotransports. Tas esot pašvaldību rokās izvērtēt saistošos noteikumus, ierosināt un izstrādāt tos, ja tādu nav, kā arī papildināt un caurskatīt jau esošos, lai tie būtu pilnvērtīgi.

Par Jūrmalas valstspilsētas pieredzi pašvaldības peldvietu apsaimniekošanā stāstīja Jūrmalas valstspilsētas administrācijas Īpašumu pārvaldes Pilsētsaimniecības un labiekārtošanas nodaļas pilsētsaimniecības un labiekārtošanas vecākā speciāliste Ineta Umbrašķo.

Par to, kādi ir ieguvumi, atbildība un pienākumi, ja pašvaldības teritorijā ir peldvieta, kurai piešķirts Zilais karogs, informēja Saulkrastu novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Mārīte Krieviņa.

Kā jau visi runātāji uzsvēra, galvenā auditorija ir bērni un jaunieši, tāpēc praktiskas peldētapmācības iespējas ir būtiskas, lai cilvēks justos droši pie un uz ūdens. Par  peldētapmācības nodrošināšanu novada izglītības iestādēs pastāstīja Ādažu novada pašvaldības Izglītības un jaunatnes nodaļas interešu izglītības koordinatore Alise Timermane – Legzdiņa.

23.04.2024._seminārs_ūdens_Ādaži

Savukārt ieteikumus, kādi ir iespējami izmantojamie instrumenti drošības uz ūdens sekmēšanai, sniedza Rīgas pašvaldības policijas Glābšanas un sabiedriskās kārtības nodrošināšanas nodaļas priekšnieks Jānis Skrims.

Par praktisko pieredzi peldētapmācībā ar bērniem dalījās Siguļu pirmsskolas izglītības iestādes “Piejūra” vadītāja Antra Krasta. Tāpat arī no pieredzes gūtās atziņas sniedza VUGD Ādažu nodaļas komandieris Ģirts Forands.

23.04.2024._seminārs_AKrasta
Antra Krasta

 

        

23.04.2024._seminārs_GForands
Ģirts Forands