Valstī šobrīd ir izvietotas 164 trauksmes sirēnas, līdz ar to tās nav dzirdamas visā valsts teritorijā. Būtiski, ka ārkārtas gadījumos tiks izmantoti arī citi apziņošanas veidi, piemēram, informācijas nodošana pa skaļruņiem un operatīvo dienestu transportlīdzekļu skaņas sistēmu, apstaigājot mājokļus, ievietojot paziņojumu lietotnē “112 Latvija” u.c. Tādēļ vietās, kur trauksmes sirēnas nav izvietotas, šobrīd aicinām iedzīvotājus savos tālruņos lejupielādēt lietotni "112 Latvija".
Trauksmes sirēnu izziņošanas sistēma (TSIS) atrodas Iekšlietu ministrijas saimniecībā un kontrolē. Saskaņā ar noteikto iedzīvotāju daudzumu, kāds tas bija sirēnu uzstādīšanas laikā, sirēnas izvietoja lokācijā, kur 1 km2 rādiusā dzīvoja ne mazāk kā 500 cilvēku. Agrāk Ādaži pēc šī kritērija nekvalificējās sirēnas uzstādīšanai.
Šis tīkls vairs netiks attīstīts. To aizstās šūnu apraides sistēma, kas ir daudz modernāks “rīks”, nekā TSIS. Šūnu apraides sistēma darbosies jebkurā mobilajā telefonā pat bez SIM kartes un sūtīs īsus paziņojumus konkrētā mobilā torņa apraides zonā esošajiem telefoniem.
Jau pašlaik ikviens Latvijas iedzīvotājs, kuram ir viedtālrunis, aicināts lejupielādēt un izmantot jauno bezmaksas lietotni “112 Latvija”, kas lietotājam sniedz vairākas priekšrocības - iespēju piezvanīt vai nosūtīt īsziņu uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112, saņemt paziņojumus par iespējamo apdraudējumu un uzzināt, kā rīkoties dažādās bīstamās situācijās.
Ieviesīs jaunu tehnoloģiju: būs brīdināšana mobilajos telefonos ar skaņas signālu
Attīstot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, tika izvērtēti dažādi varianti, tajā skaitā, kartējot tika aprēķināts, ka trauksmes sirēnu dzirdamības nodrošināšanai lielākajā (bet ne visā) valsts teritorijā būtu nepieciešams izvietot vismaz divreiz vairāk trauksmes sirēnu, tādējādi palielinot pārklājumu valstpilsētās un novadu centros, kā arī blīvāk apdzīvotajos ciematos, īpaši pierīgas novados. Apzinot dažādu agrīnās brīdināšanas veidu priekšrocības un izmaksas, tika pieņemts lēmums finansējumu ieguldīt šūnu apraides ieviešanā, nevis papildus trauksmes sirēnu uzstādīšanā.
Lai pilnveidotu un attīstītu esošo valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, kas būtu piemērota dažāda veida apdraudējuma situācijās, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs ir uzsācis projekta īstenošanu, lai Latvijā ieviestu šūnu apraides risinājuma ieviešanu.
Ar tās palīdzību apdraudējuma situācijās iedzīvotāji vienlaicīgi, operatīvi un mērķēti konkrētās teritorijās saņems agrīno brīdināšanu savos mobilajos telefonos. Agrīnās brīdināšanas paziņojumi tiks rādīti speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, nodrošinot ziņojumu uzticamību.
Tie atšķirsies no ierastajām īsziņām (SMS), e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte. Šūnu apraides risinājuma ieviešanā tiek izmantoti Eiropas Savienības 2021.-2027.gada fonda – ES Darbības programmas specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām” līdzekļi. Šūnu apraides tehnoloģijas ieviešana Latvijā plānota 2025. gadā.