Jaunumi novadā
Ivars Šteinbergs

Par Ojāra Vācieša literārās prēmijas laureātu kļuvis dzejnieks Ivars Šteinbergs par savu pirmo dzejas krājumu “Strops”, ko klajā laidusi izdevniecība “Neputns”. Laureātam prēmiju 1000 eiro apmērā piešķir Ādažu novada pašvaldība.

2021.gadā Vācieša literārajai prēmijai tika pieteikti 16 dzejoļu krājumi. Pretendentus varēja izvirzīt grāmatu apgādi, laikrakstu un žurnālu redakcijas, kultūras institūcijas, valsts un sabiedriskas organizācijas.

Iesniegtos darbus vērtēja žūrija šādā sastāvā: pašvaldības domes deputāte Daiga Mieriņa, Ādažu Vēstures un mākslas galerijas vadītāja Elita Pētersone, dzejnieks Aivars Krūkliņš, Ojāra Vācieša muzeja direktore Ieva Ķīse, Carnikavas pamatskolas pedagoģe Ilze Vāciete un 2020. gada Ojāra Vācieša literārās prēmijas ieguvējs 2020. gadā Jānis Hvoinskis.

“Labs dzejolis vienmēr būs tāds, kurā ielikta patiesība,” saka 2021.gada Ojāra Vācieša literārās prēmijas ieguvējs Ivars Šteinbergs.

Iepriekšējā gada laureāts un viens no žūrijas locekļiem Jānis Hvoinskis atzīst, ka iesniegtos darbus lasījis vairākkārt: “Katru no 16 iesniegtajiem krājumiem lasīju divas reizes. Pārsteidzoši bija tas, kā mainījās domas par krājumiem, lasot tos otro reizi. Daži, kuri iesākumā likās interesanti, otrajā reizē neraisīja interesi, toties citi, otrreiz lasot, it kā atklājās jaunā veidā. Galvenais vērtēšanā bija nodalīt krājuma dzeju no autora personības, par pārsteigumu pašam, tas izdevās samērā viegli.  Vēl bija jāspēj vērtēt viss krājums pilnībā, ne tikai atsevišķi labi dzejoļi. Vērtēju arī krājuma kompozīciju, vai tas veidoja  kopuma noskaņu un kompozīciju, nevis tikai atsevišķus, kopā saliktus dzejoļus.”

Iesniegtie dzejoļu krājumi:

  • SIA “Neputns”: Amanda Aizpuriete “Pirms izvākšanās”, Kārlis Vērdiņš “Gatavā dzeja”, Ingmāra Balode “Dzejoļi pēc mūsu ēras”, Ivars Šteinbergs “Strops”, Ruta Štelmahere “Kalps”, Inese Zandere “Mantojumi”, Ieva Rupenheite “palaidiet sievieti”, Edvards Kuks “Vadi”, Arvis Viguls “Blusu cirks”.
  • SIA “Pētergailis”: Velta Kaltiņa “KODOLS”.
  • SIA “Jāņa Rozes apgāds” : Dainis Deigelis “Pilsētā mirstošas saules ēnā” un Andris Ogriņš “Kā būtu ja tevis nebūtu epikūr”.
  • Biedrība “Latvijas Rakstnieku savienība”: Laura Andersone “Meitiņa skatās augšup”.
  • SIA “Apgāds Mansards”: Inga Gaile “NAKTS”.
  • SIA “CYMUSS”: Valentīns Lukaševičs “Pādi navā svāti”.
  • SIA “Orbīta”: Lauris Veips “Interesantās dienas”

Ojāra Vācieša prēmijas piešķiršana tika aizsākta 1984. gadā, gadu pēc dzejnieka nāves. Prēmijas ideju rosināja dzejnieka laikabiedri Imants Ziedonis, Jānis Peters un Ēriks Hānbergs, ar vēlmi – saglabāt dzejnieka piemiņu. Trijotne devās pie kolhoza “Ādaži” vadītāja Alberta Kaula, kurš ideju atbalstīja ar pienākuma apziņu, jo dzejnieka atdusas vieta atradās  Ādažu teritorijā, Carnikavas Siguļu kapos. Sākotnēji prēmiju bija iecerēts pasniegt ik pēc pieciem gadiem Ojāra Vācieša dzimšanas dienā, 13. novembrī. Pirmie prēmiju ieguvēji tika nosaukti 1984., 1988. un 1993. gadā. Tolaik prēmijas pretendentu izvērtēšanai tika noteikti kritēriji: laikmeta problēmu pārliecinošs atspoguļojums dzejā, idejiski un mākslinieciski spilgta grāmata bērniem vai arī latviešu dzejas atdzejošana un popularizēšana citu tautu valodās.

2003. gadā Ādažu un Carnikavas pašvaldības Ojāra Vācieša literārās prēmijas tradīciju atjaunoja, prēmiju pasniedzot kopīgi, bet pēc 2011.gada tradīciju pārņēma Carnikavas novada dome. Ādažu novada domei Finanšu ministrija noteica stingru finanšu stabilizācijas procesu un naudas prēmiju piešķirt vairs neatļāva.

Šo trīsdesmit septiņu gadu laikā prēmiju saņēmuši tautā iemīļoti dzejnieki Jānis Peters, Vitauts Ļudēns, Vizma Belševica, Māra Zālīte, Jānis Baltvilks, Juris Kronbergs, Imants Ziedonis, Leons Briedis, Māra Mellēna, Valdis Muktupāvels, Inese Zandere, Inga Gaile, Andra Manfelde, Pēteris Brūveris, Imants Auziņš, Jānis Rokpelnis, Amanda Aizpuriete un daudzi citi.

Ojāra Vācieša literārās prēmijas piešķiršana šodien ir kļuvusi par stabilu un izcilu kultūras tradīciju novadā, pateicoties carnikaviešiem, kuri rūpējušies par dzejas balvas pasniegšanu un lolojuši šo tradīciju ilgu gadu garumā. Dzejai jābūt izzinošai un cilvēku pārveidojošai, neaprobežojoties vien ar to, kas ir, bet tiecoties arī uz to, kas vēl varētu būt.

Žūrijas locekļu komentāri:

Ilze Vāciete, Carnikavas pamatskolas pedagoģe: “Dzejas krājumu lasīšana dod iespēju ielūkoties jaunākajā latviešu dzejā, ieraudzīt modernās dzejas vēsmas, saskatīt klasiskas vērtības, kuras nav zudušas, neskatoties uz apkārt notiekošo. Būtiski ir arī tas, līdzīgi kā Ojārs Vācietis savā dzejā pauda tā laika redzējumu, arī mūsdienu dzejnieki nestāv malā, bet pauž savu viedokli gan skaļi un drosmīgi, gan tik tikko nojaušami starp dzejas rindām. Tā rodu iedvesmu, lai, strādājot skolā, arī skolēniem parādītu jaunākos dzejas krājumus latviešu literatūrā, lai skolēni iepazītu aktuālāko latviešu dzejā.”

Daiga Mieriņa, Ādažu novada deputāte: “Esmu vērtēšanas komisijā jau 12 gadus un šogad varbūt vairāk kā agrāk patika, ka dzejā atspoguļojas šā brīža dzīve, sāpes, situācijas.  Varētu teikt, ka dzeja kā vēstures nospiedums par to, kas aktuāls sabiedrībā un katra indivīda dzīvē – rīt jau vēstures lappuse.”

Ieva Ķīse, O. Vācieša muzeja direktore, O. Vācieša biedrības locekle: “Uzrakstīt dzeju ir – uzbūvēt mūzikas instrumentu, uzradīt, teiksim, vijoli. Vārdos nevar izstāstīt, ko nozīmē uzradīt. Ikviena radīšana nav izstāstāma – kā laime, kā mīlestība. Bet instruments galu galā tiek radīts. Taču tas paliek mēms, kamēr nav muzikanta. Un muzikanti esat jūs. Te sākas pats galvenais – mūsu radītā instrumenta un jūsu spēlēttalantības  kopdarbība.” (No Ojāra Vācieša runas pie Raiņa pieminekļa 1979.gada Dzejas dienās).

“Jo dzeja ir saruna. Dzejnieka saruna ar Lasītāju. Dzeja top brīžos, kad Lasītājs atsaucas Dzejniekam.  Ojāra Vācieša Dzejas prēmijas žūrija ir lasītāji, kas gatavi sarunai ar dzejniekiem. Šoruden – bagāts rudens –  Ojāra Vācieša dzejas prēmijai nominētie 16 autoru dzejoļu krājumi iepriecināja ar savu dažādību gan tematikas, gan formas, gan intonācijas ziņā. Tajos atspoguļojas mūsu laiks, mūsu vērtības, mēs paši – Dzejnieki un Lasītāji. Tādēļ ir interesanti sarunāties, tādēļ ir vērts naktīs lasīt dzeju un pēc tam stundām mainīties domām par izlasīto.”

Aivars Krūkliņš, dzejnieks, Ādažu novada iedzīvotājs: “Cik dažāda šoreiz bija dzeja, tik atšķirīgi bija arī vērtējumi! Katrs sev atrada ko citu, savu. Un, šķiet, palika pie tā. Godīgi katrs pret sevi. Kā godīgs pret sevi bija arī Ojārs Vācietis. “