Rūpējieties par bērnu drošību!
Atrašanās ar bērnu pie ūdens nav atpūta, bet divkāršs darbs, jo bērni bez pārtraukuma ir jāuzmana visu laiku – pat uz minūti novēršot uzmanību no bērna, viņš var iekrist ūdenī un var notikt nelaime. Atgādinām, ka piepūšamie peldlīdzekļi (riņķi, matracīši, bumbas u.c.) bērniem noder tikai rotaļām, turklāt seklumā un tikai pieaugušo uzraudzībā.
Lieto glābšanas vestes
Nodarbojoties ar kādu no ūdens sporta veidiem, pārvietojoties ar ūdensmotociklu, burājot ar vējdēli, glābšanas veste ir jābūt uzvilktai. Savukārt, laivā glābšanas vestei obligāti ir jābūt uzvilktai bērniem līdz 12 gadu vecumam. Papildu drošībai arī pieaugušos aicinām izmantot glābšanas vestes.
Nelieto alkoholu atpūtā pie ūdens
Viens no biežākajiem noslīkšanas iemesliem ir peldēšanās alkohola reibumā, kad cilvēkam ir traucēta apziņa un viņš labprāt uzņemas risku, taču ir samazināta koordinācijas spēja un reakcijas ātrums, piemēram, lai saprastu, cik tālu esi aizpeldējis. Otrs iemesls – cilvēku pārdrošība, piemēram, lēkšana ūdenī nepārbaudītās vietās, cenšanās pierādīt savu spēju aizpeldēt tālāk par citiem. Treškārt, karstajā laikā var parādīties veselības problēmas, kuras rodas sakarsušam cilvēkam pārāk strauji ieejot aukstā ūdenī.
Alkohola lietošana un atpūta pie ūdens nav savienojamas lietas! Ja tomēr esat reibumā, neejiet peldēties, palieciet krastā! Atcerieties, ka lielākā daļa cilvēku noslīkst būdami alkohola reibumā! Atturiet savus draugus vai radus no došanās ūdenī, ja viņi ir alkohola reibumā!
VUGD atgādina, ka gadījumos, ja redzat, ka cilvēks slīkst, nekavējoties izsauciet ugunsdzēsējus glābējus pa tālruni 112, pēc iespējas precīzāk norādot nelaimes vietas koordinātes un piebraukšanas iespējas!
Pārrāvuma straumes jūrā - kā tās atpazīt un kā no tām izkļūt?
Pietiekami izplatīta parādība piekrastē pēdējos gados ir spēcīgās zemūdens straume, kas tiek saukta par pārrāvuma straumi ("rip current"). Arvien biežāk to var novērot arī Baltijas jūrā.
Pārrāvuma straumes neparauj cilvēku zem ūdens, bet nes prom no krasta. Situācijā, kad cilvēks nokļuvis šādā straumē, jāpeld paralēli krasta līnijai, lai izkļūtu no straumes. Kad no tās tikts laukā, var peldēt uz krastu.
Kā atpazīt pārrāvuma straumes? Aicinām būt īpaši uzmanīgiem, ja redzat kādu no šīm pazīmēm:
- jūrā saskatāms kanāls ar mainīgu, sakultu ūdeni
- zonu ar manāmi atšķirīgu ūdens krāsu
- putainu līniju ar ūdenszālēm un gružiem, kas virzās prom no krasta
- lūzumu starp viļņiem.
Prognozēt iepriekš, kur radīsies pārrāvuma straumes, nevar. Par augstu veidošanās risku var liecināt stiprs vējš, kas pūš no jūras puses.
Lai skaista, piedzīvojumiem pilna un droša vasara!