grozoj sn līdzdalības budžets

Sākot ar 2025. gadu Ādažu novada pašvaldība ievieš līdzdalības budžetu, organizējot projektu ideju konkursu atbilstoši saistošajiem noteikumiem “Ādažu novada pašvaldības līdzdalības budžeta nolikums”.

Līdzdalības budžets ir veids, kā sabiedrība tieši iesaistās prioritāšu noteikšanā dažādiem ar pašvaldības attīstību un funkciju izpildi saistītiem izdevumiem, veicinot iedzīvotāju saliedēšanos un sadarbību projektu pieteikumu izstrādāšanā.

Ādažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Karīna Miķelsone uzskata: “Līdzdalības budžets ir viens no jauninājumiem, kas veicinās iedzīvotāju iesaisti un līdzdarbošanos novada attīstībā. Kā zināms, attīstība nevar notikt bez idejām un naudas to īstenošanai. Novada iedzīvotāji varēs tieši ierosināt un balsot par viņiem interesantiem un vajadzīgiem infrastruktūras projektiem, kas pašvaldībai būs jāizpilda.”

Saskaņā ar likuma “Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026, un 2027. gadam”, pašvaldības dome gadskārtējā pašvaldības budžetā 2025. gadam paredz finansējumu līdzdalības budžetam ne mazāk kā 0,1 % apmērā, kas Ādažu novada pašvaldības gadījumā ir 35 000 eiro.

Saistošos noteikumus plānots papildināt ar jaunu sadaļu “Pārejas noteikumi”. Tie noteiktu, ka viena projekta idejas realizācijai 2025. un 2026. gadā var piešķirt no 7 000 eiro līdz 35 000 eiro (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli).

Ņemot vērā, ka pašvaldībā 2025. un 2026. gadā tiks turpināti un uzsākti vairāki finansiāli apjomīgi investīciju projekti, kā arī lai nodrošinātu pašvaldības obligāto funkciju un brīvprātīgo iniciatīvu izpildi, pašvaldība veido sabalansētu budžeta projektu un līdzdalības budžeta līdzekļus paredz likumā noteiktajā obligātajā minimālajā apmērā.

Salīdzinājumam, minimāli pieejamais finansējums vienam projektam noteikts aptuveni 2 reizes lielāks nekā maksimāli pieejamais finansējums vienam projektam pašvaldības iniciatīvu atbalsta konkursā “Sabiedrība ar dvēseli”. Atšķirībā no citiem projektu ideju konkursiem, līdzdalības budžetā iedzīvotāji ir tie, kas projektus iesniedz un balsojot lemj par to īstenošanu, savukārt par projekta ieviešanu atbildīga ir pašvaldība.

Galvenie kritēriji, kuriem jāatbilst projektam:          

  • projekts paredz jaunas infrastruktūras radīšanu vai esošas infrastruktūras uzlabošanu, kurai ir paliekoša un sabiedriski nozīmīga vērtība, un kuras rezultātā tiek uzlabota pašvaldības autonomo funkciju vai brīvprātīgo iniciatīvu īstenošana šādās jomās – teritorijas labiekārtošana, iedzīvotāju izglītība, kultūras piedāvājums un kultūras mantojuma saglabāšana, iedzīvotāju veselības veicināšana vai sporta attīstība;
  • projektā paredzētie ieguldījumi ir ekonomiski pamatoti, tostarp izvērtējot investīciju uzturēšanu un ilgtspējai nepieciešamo finansējumu, kā arī projekta rezultāts ir publiski pieejams pēc iespējas plašākam iedzīvotāju lokam.

Projektus īsteno 3 līdzdalības budžeta plānošanas vienībās:

  • Ādažu pilsētā;
  • Ādažu novada ciemos, kuros ir 1000 un vairāk iedzīvotāju;
  • Ādažu novada ciemos līdz 1000 iedzīvotājiem.

Atbilstoši saistošajos noteikumos noteiktajam, iedzīvotāji projektu pieteikumus varēs iesniegt 3 kalendāro mēnešu laikā sākot no 1. aprīļa.  Iesniegumus varēs iesniegt Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas izveidotajā Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmā (saīsinājumā – TAPIS), kuras ietvaros izveidots jauns modulis – līdzdalības budžeta informācijas sistēmas modulis. Iesniegtos projektus vispirms izskatīs pašvaldības izveidota Konkursa vērtēšanas komisija. Kā skaidroja pašvaldības izpilddirektors Guntis Porietis, komisija skatīs tikai projektu atbilstību tiem kritērijiem, kas atrunāti saistošajos noteikumos, kā arī izmaksu tāmju pamatotību. Pēc tam visi derīgie projekti tiks grupēti pēc piekritības līdzdalības budžeta plānošanas vienībām un tiks nodoti iedzīvotājiem balsošanai. Iedzīvotāju balsojuma rezultāti arī noteiks projektus, kas pašvaldībai būs obligāti jāizpilda.

Vispirms finansējums tiks piešķirts vienam projektam no katras balsošanas grupas, sākot ar mazāko balsošanas teritoriju, kas saņēmis lielāko balsu skaitu (ja būs iesniegti projekti visās trīs grupās, tad vispirms tiks atbalstīts 1 projekts balsošanas grupā “Teritorija līdz 1000 iedzīvotājiem”, pēc tam 1 projekts balsošanas grupā “Teritorija ar vairāk par 1000 iedzīvotājiem”, un pēc tam - 1 projekts balsošanas grupā “Pilsēta”). Ja rezultātā līdzdalības budžetā būs palikuši līdzekļi, projektu grupēšana turpināsies iepriekšējā kārtībā.

Paziņojumu par konkursu publicēs pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē www.adazunovads.lv, informatīvajā izdevumā "Ādažu Novada Vēstis" un sociālo tīklu pašvaldības kontos. Viens projekta iesniedzējs var iesniegt vairākus projektus.

Balsošanā uzvarējušo projektu izpilde būs jāuzsāk trīs mēnešu laikā pēc konkursa rezultātu paziņošanas un jāīsteno divu gadu laikā.

Izsaki viedokli līdz 23. janvārim: dome@adazunovads.lv.

Informācijai! Saeima, izskatot valsts 2025. gada budžeta likumprojektu, nolēma atļaut pašvaldībām līdz 2029. gadam līdzdalības budžetam atvēlēt mazāku finansējumu. Tādējādi 2025. gadā vietvarām jāparedz finansējums līdzdalības budžetam ne mazāk kā 0,1% apmērā no vidējiem viena gada iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa faktiskajiem ieņēmumiem, kas tiek aprēķināti par pēdējiem trim gadiem, 2026. gadā – ne mazāk kā 0,2%, 2027. gadā – ne mazāk kā 0,3% un 2028. gadā – ne mazāk kā 0,4%. Iepriekš saskaņā ar Pašvaldību likumu no 2025. gada visās pašvaldībās bija jāparedz finansējums līdzdalības budžetam vismaz 0,5% apmērā no minētajiem ieņēmumiem.