Jaunumi Jaunumi izglītībā
jauna skola, pexels, skolēni

Ādažu novada pašvaldības dome lēmusi, ka Ādažu vidusskolā un Carnikavas pamatskolā īstenos speciālās izglītības programmas bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem (kods 21015811). Programma būs pieejama no 2025. gada 1. septembra.

Ādažu novada pašvaldībā ir vērsušies vairāki vecāki ar lūgumiem izskatīt iespējas šādu pamatizglītības programmu sniegt novada skolās. Šobrīd pašvaldības izglītības iestādēs (pamatskolas posmā) šāda programma netiek nodrošināta, tāpēc vecāki meklē izglītības iestādes blakus novados un pilsētās. Ādažu novada pašvaldība sniedz atbalstu divos veidos – ar transporta degvielas izdevumu kompensēšanu vai transporta nodrošināšanu nokļūšanai no/uz izglītības iestādi.

Šī jautājuma aktualitāti apliecināja arī tikšanās ar šo bērnu vecākiem, ko Ādažu novada pašvaldība organizēja šī gada 31.janvārī.  Sarunā piedalījās Ādažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas vietniece pašvaldības funkciju jautājumos Genovefa Kozlovska, domes deputāti, pašvaldības izglītības jomas speciālisti un bērnu (ar garīgās attīstības traucējumiem) vecāki.

Kā galveno problēmu speciālās izglītības realizācijai novadā gan vecāki, gan izglītības jomas speciālisti atzina speciālo pedagogu trūkumu, lai nodrošinātu kvalitatīvu izglītību.

Izglītības likuma 17. panta pirmajā daļā noteikts, ka pašvaldības pienākums ir nodrošināt bērniem, kuru dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā, iespēju iegūt pamatizglītību bērna dzīvesvietai tuvākajā pašvaldības izglītības iestādē.

Saskaņā ar pašvaldības rīcībā esošiem datiem (no Valsts izglītības informācijas sistēmas datu bāzes) novadā ir 17 bērni, kuriem nepieciešama speciālās izglītības programmai bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem.

Minētās ieceres izpildei Ādažu vidusskolai un Carnikavas pamatskolai ir jāizstrādā speciālā programma, jāveic grozījumi iestāžu nolikumos un citas piekritīgas formalitātes, jāpiesaista personāls un jāiekārto atbilstošas telpas.

Plānots, ka abu iestāžu 2025. gada budžeta tāmes projektā tiks iekļauti finanšu līdzekļi materiāli tehniskās bāzes papildināšanai, telpu aprīkošanai un atbilstošas kvalifikācijas personāla piesaistīšanai speciālās izglītības programmas īstenošanai.

31janv ar b vec