Ojāra Vācieša literārā prēmija dzejā tiek pasniegta reizi gadā par iepriekšējā literārajā gadā izdotu dzejoļu krājumu. Ojāra Vācieša literārās prēmijas ikgadējā konkursa organizētājs ir Ādažu novada pašvaldība, kas īsteno Carnikavas novada pašvaldības iepriekš uzturētas tradīcijas pēctecību. Konkurss tiek ierasti tiek izsludināts septembra sākumā, bet prēmija tiek pasniegta novembrī, atzīmējot dzejnieka dzimšanas dienu.

Pretendentus Ojāra Vācieša literārajai prēmijai dzejā var izvirzīt izdevniecības, grāmatu apgādi, laikrakstu, žurnālu redakcijas, kultūras institūcijas, kā arī valsts un sabiedriskās organizācijas.

2023. gadā par prēmijas ieguvēju kļuva Linda Gabarajeva par dzejoļu krājumu "Apļi", ko klajā laidusi izdevniecība "Neputns".

Vācieša prēmija tika nodibināta un pirmoreiz pasniegta 1984. gadā, kad par laureātiem kļuva dzejnieki Jānis Peters, Vitauts Ļūdēns un Ivans Dračs, 1988. gadā prēmiju saņēma Vizma Belševica, Māra Zālīte, Jānis Baltvilks un Juris Kronbergs, bet 1993. gadā – Imants Ziedonis, Māra Mellēna, Ernests Spīčs, Valdis Muktupāvels un Guntars Godiņš.

2003.gadā Ādažu novada dome kopā ar Carnikavas pagasta padomi atjaunoja O. Vācieša prēmiju, bet  no 2011. līdz 2020.gadam prēmiju pasniedza Carnikavas novada dome. Tās laureātu vidū ir Jānis Rokpelnis, Amanda Aizpuriete, Inese Zandere, Inga Gaile, Andra Manfelde, Pēteris Brūvers, Imants Auziņš, Ronalds Briedis, Edvīns Raups, Leons Briedis, Anna Auziņa, Anna Dzintare, Māris Salējs.

VĀCIEŠA PRĒMIJAS LAUREĀTI (2003. – 2023.)
2003: Inese Zandere “Melnās čūskas maiznīca”
2004: Inga Gaile “Raudāt nedrīkst smieties”
2005: Andra Manfelde “Tranšejas dievi rok”
2006: Pēters Brūveris “Aiz stikla”