Vecgauja pēc talkas
Pēc talkas

Pēdējos gadus vērojama īpaši strauja Vecgaujas aizaugšana. Lai mazinātu šo problēmu, 15.jūlijā norisinājās Vecgaujas tīrīšanas talka, kurā iesaistīties bija aicināts jebkurš novada iedzīvotājs vai viesis. Talkas mērķis bija attīrīt upes krastus no atkritumiem, sakritušajiem kokiem, to zariem un niedrēm, kā arī atjaunot upes tecējumu tās visšaurākajās vietās, kur upe bija intensīvi aizaugusi ar niedrēm. Talkas organizatoru galvenais mērķis bija pievērst sabiedrības uzmanību Vecgaujas aizaugšanai kā upes ainaviskuma zaudēšanas problēmai.

Visas dienas garumā notika aktīva darbošanās. Lielākā daļa brīvprātīgo visu dienu pavadīja ūdenī vai nu tikai līdz vēderam, vai līdz pat ausīm, lai varētu izcelt no upes gultnes tajā samestos būvmateriālus, sadzīves priekšmetus, automašīnu riepas, nogrimušus kokus, kā arī iztīrītu no niedrēm. Ādažu novada pašvaldības policijas darbinieki sniedza atbalstu no laivas, lai varētu piekļūt niedrēm upes vidū. Fiziski smago darbu vieglu padarīja sarunas un draudzīgā kopā būšana kopīgā mērķa vārdā.

Talkas rezultātā no niedrēm un gružiem tika attīrītas divas Vecgaujas vietas - pie tiltiņa, kas savieno Brūkleņu un Gaujas ielas, kā arī "gar gāzes vadu" iepretīm Pļavu ielai, kur upes tecējums bija kļuvis ļoti šaurs. Savukārt niedrēm visaizaugušajkajā Vecgaujas posmā Līču ielā, attīrot niedres no laivas, tika izveidots "tunelis", lai kaut nedaudz uzlabotu upes tecējumu.

Upes talka bija ļoti vērtīga - tā atklāja, cik daudz var paveikt motivēta komanda! Bet vienlaicīgi tā arī parādīja, ka ar cilvēku fizisku spēku vien Vecgaujas ainaviskuma un upes plūsmas pilnīga atjaunošana nav iespējama. Ir nepieciešamas iekārtas un tehnika, lai upi varētu iztīrīt no niedrēm un padziļināt tās gultni, kas kavētu jaunu aizaugumu rašanos. Tāpat ir nepieciešams preventīvs darbs pašvaldības līmenī upes dažāda veida piesārņojuma novēršanā, tajā skaitā individuālo kanalizācijas sistēmu uzraudzība apkārt esošajā privātajā apbūvē.

Paldies Carnikavas Komunālservisa direktoram Gunāram Dzenim par atbalstu talkā  - izvāktās niedres un krastā izceltie  gruži tiks aizvākti. Paldies arī par iespēju pacienāt talciniekus  ar auksto zupu pusdienu pauzē! Paldies Ilzei Tjarvei par gardo zupu!

Paldies arī pašvaldības policijas darbiniekiem par iesaistīšanos talkā! Paldies puisim un meitenei, kuri pārsteidza, atnesot talciniekiem atspirdzinošos dzērienus! Un pāri visam - paldies katram, kas atnāca un nopūlējās, tīrot upi!