ādažu ūdens, saules paneļi

SIA “Ādažu ūdens” piedalījās Centrālās finanšu un līgumu aģentūras izsludinātajā konkursā “Darbības programmas ”Izauksme un nodarbinātība” pasākumā “Energoefektivitātes paaugstināšana pašvadību infrastruktūrā ekonomiskās situācijas uzlabošanai”.

Uzņēmuma projekta iesniegums konkursa izvērtēšanas procesā tika akceptēts un 2022.gadā tika saņemts Eiropas Savienības struktūrfondu atbalsts, kas ļāva savās Ādažu pilsētas ražošanas objektos –  ūdens attīrīšanas stacijā Krastupes ielā 6 un notekūdens attīrīšanas iekārtās Smilgu ielā 28 – ierīkot solārās elektrostacijas. Tika veikts iepirkums, kura rezultātā AS “Latvenergo” uzstādīja saules paneļus ar kopējo jaudu 140kW. Divu staciju projektēšanas un uzstādīšanas izmaksas bija 176 tūkstoši eiro, savukārt Eiropas Savienības struktūrfondu finanšu atbalsts – 122 tūkstoši eiro.

Elektroenerģijas ražošana šajā gadījumā tiek izmantota tikai iekārtu pašpatēriņam, kas nozīmē, ka saražoto elektroenerģiju nav paredzēts nodot kopējā elektrotīklu sistēmā. Staciju darbībai uzsākoties šī gada sākumā, SIA “Ādažu ūdens” ražošanas iekārtas no saules kolektoriem saņēma 1500 – 2000 kW stundas, bet jau maija mēnesī vairāk nekā 19 150 kW stundas. Saules paneļu ekspluatācija norāda, ka saules stars nav obligāts nosacījums, elektroenerģijas ražošanai pietiek ar dienas gaismu,  kā arī enerģijas ražošana notiek arī mākoņainā un lietainā laikā.

Ja pie kopējā uzņēmuma elektrības patēriņa 129 tūkstoši KW stundas tas nav pārāk liels apjoms, tad optimālos saules klātbūtnes mēnešos tie ir 15 līdz 17% no kopējā uzņēmuma elektrības patēriņa. Aprēķini rāda, ka pašu ieguldītās investīcijas atmaksāsies četros gados.

Uzņēmums ilgtermiņā plāno uzstādīt vēl 3 solārās elektrostacijas, tādejādi  palielinot elektrības procentuālo nodrošinājumu no saules paneļiem.