Jaunumi novadā Pašvaldība skaidro
Rīgas starprajonu zvejnieku kooperatīvās biedrības veikals "Gauja" - Mego, Rīgas iela 23, Carnikava

Veikals Rīgas ielā 23 ir vēsturiska Carnikavas vērtība – tur tas atrodas jau kopš 1948.gada, atklāj Rīgas starprajonu zvejnieku kooperatīvā biedrības valdes priekšsēdētāja Māra Auptmane. Līdz pat 2020.gadam Carnikavā esošie veikali strādāja veiksmīgi, tomēr pirms dažiem gadiem radās sarežģījumi, kad pandēmijai sekoja karš Ukrainā, kā arī straujš elektrības un gāzes cenu pieaugums.

"Problēmas sākās līdz ar pandēmiju, jo darbinieki daudz slimoja, tomēr arī tad zaudējumu mums nebija. Sarežģījumi radās, kad vajadzēja pārslēgt līgumu ar elektrības pakalpojumu sniedzēju. Uzreiz nepārslēdzām, bet, kad cenas sasniedza maksimumu, uzņēmuma pārstāvis teica, ka vairs nevar gaidīt. Tādējādi katru mēnesi mums par elektrību nācās maksāt par 150 eiro vairāk nekā līdz šim. Lai gan iepriekš līgumi tika slēgti uz diviem gadiem, šoreiz pateica, ka tikai  uz pieciem. Pērn mums bija 150 000 eiro zaudējumi, tagad 300 000. Ja iepriekš vēl bija valdības atbalsts, tad tagad tā vairs nav. Turklāt mums nekad nav bijusi tāda apkures cena, kā tagad," stāsta Auptmane, kura uzņēmumā strādā 55 gadus.

Viņa norāda, ka ņemot vērā sarežģīto situāciju biedri lēmuši par Rīgas starprajonu zvejnieku kooperatīvā biedrības darbības pārtraukšanu. Kopumā uzņēmumam bija 12 veikali Vecāķos, Mangaļsalā, Carnikavā, Saulkrastos un Salacgrīvā. Pārņemt uzņēmuma veikalus nolēmis "Elvi", kam novadā jau ir trīs veikali – Ādažos, Kadagā un Kalngalē. Auptmane atklāj, ka veikalu pārņemšanai bija jānotiek jau pirms gada, taču bijuši sarežģījumi ar Konkurences padomi, kas tikai 8.martā atļāva veikt uzņēmumu apvienošanos.

Kāpēc rekonstrukciju vienlaikus veic vairāki veikali?

Carnikavas iedzīvotājus satraukusi situācija, ka vienlaikus uz rekonstrukcijas laiku aizvērsies vairāki veikali, kas atrodas pārsimts metru attālumā viens no otra – gan "Mego", Rīgas ielā 14, gan Rīgas starprajonu zvejnieku kooperatīvā biedrības veikals "Gauja", iedzīvotāju vidū saukts par mazo "Mego", Rīgas ielā 23. Auptmane atklāj, ka Rīgas starprajonu zvejnieku kooperatīvā biedrības un "Elvi" (SIA "Neylon") apvienošanās notiek pakāpeniski un visi veikali vienlaikus netiek pārņemti.  Viņa arī uzsver, ka nekādā gadījumā nebūtu vērusi ciet veikalu, ja zinātu, ka rekonstrukciju plāno arī lielais "Mego".

"Es nezināju par viņu plāniem. Ja zinātu to agrāk, protams, nebūtu vērusi veikalu ciet. Diemžēl tagad vairs neko nevar mainīt," norāda Rīgas starprajonu zvejnieku kooperatīvā biedrības valdes priekšsēdētāja. Viņa arī uzsver, ka līdz darba attiecību pārtraukšanai vēlas visas saistības ar saviem darbiniekiem izpildīt pilnā apmērā, cieņpilni un godīgi.

Kur iepirkties carnikaviešiem?

"Mego", Rīgas ielā 14, būs slēgts rekonstrukcijas laikā no 2. līdz 24. aprīlim, bet veikalam "Gauja" pēdējā darbadiena pirms rekonstrukcijas ir 22.marts. Tādējādi vismaz trīs nedēļas carnikaviešiem būs ierobežotākas iespējas iepirkties.

Divu iepriekšminēto veikalu rekonstrukcija ir arī iemesls, kāpēc pagaidām darbu turpinās zem "Vesko" nosaukuma esošais Rīgas starprajonu zvejnieku kooperatīvā biedrības veikals Tulpju ielā 1A. Tas atrodas nepilna kilometra attālumā no otra uzņēmuma veikala un rekonstrukcijas laikā būs vienīgais pārtikas veikals Carnikavas ciemā. Vēl viena alternatīva ir pārtikas veikals "Ievas", Gaujā, kurš atrodas 1.6 kilometru attālumā. To ērti var sasniegt triju minūšu laikā, izmantojot vilcienu satiksmi. Ar vilcienu vienkārši var sasniegt arī veikalus Garciemā vai Kalngalē, tomēr tie atrodas krietni tālāk, bet vilcieni kursē vidēji reizi stundā.

Auptmane norāda, ka tieši radušās situācijas dēļ Rīgas starprajonu zvejnieku kooperatīvā biedrības veikals Tulpju ielā 1A (Vesko) pagaidām netiks nodots "Elvi" un turpinās darbu līdz aprīļa beigām. Līdz ko tiks atvērts "Mego", rekonstrukciju uzsāks arī Tulpju ielas veikals.

Kas notiks ar darbiniekiem?

Māra Auptmane mierina, ka viņas darbiniekiem būs iespējas turpināt darbu arī pēc apvienošanās: "Līdz šim ir bijis tā – pēdējā darba dienā "Elvi" personāla daļa atbrauc un piedāvā turpināt darbu uzņēmumā. Iespējams, ka kāds negribēs, jo "Elvi" darbalaiks ir līdz plkst. 22.00, kamēr "Gauja" strādāja līdz plkst. 20.00. Kamēr notiks veikala rekonstrukcija, darbinieki var izmantot arī bezdarbnieka statusu un saņemt bezdarbnieka pabalstu. Kāds darbinieks noteikti uz rekonstrukcijas laiku dosies bezdarbniekos, tās ir viņa tiesības."

Jautāta, cik ilgi būs slēgts veikals Rīgas ielā 23, Auptmane atbildēja: "Vecāķos rekonstrukcija tika veikta pusotra mēneša laikā, Pēterupē, kur ir lielāks veikals, bija nepieciešami trīs mēneši. Nedomāju, ka viņi kaut ko apzināti vilks garumā."

Pašvaldība informēs iedzīvotājus par "Elvi" veikala atvēršanas termiņiem, tiklīdz tas būs zināms.

Kā norādīts uzņēmuma tīmekļvietnē, "Elvi" misija ir pārtikas veikals ar modernu, latvisku vidi un patīkamu apkalpošanu. "Elvi" plauktos līdzās iecienītiem ārvalstu zīmoliem un lielo Latvijas uzņēmumu produktiem ir arī plašs reģionālo preču klāsts. 2013. un 2015.gadā uzņēmums tika atzīts par labāko tirgotāju Latvijā, bet 2016. un 2017.gadā iekļuva prestižajā "Uzņēmumu Reputācijas Tops" godalgu sarakstā.