Carnikavas plenērs

9. aprīlī carnikavieši pulcējās Carnikavas pamatskolas Multizālē uz Carnikavas plenēru – ideju vētru, lai kopīgiem spēkiem radītu idejas un diskutētu par Carnikavas centra un tam pieguļošo teritoriju attīstību.

Plenēra ievaddaļā ieskatu Carnikavas vēsturē sniedza Carnikavas Tūrisma informācijas centra speciālists Jānis Galakrodzinieks, savukārt arhitekte Kristīne Pudiste dalījās pieredzē  ar pozitīvajiem piemēriem. Kā norādīja arhitekte, projekts izdosies, ja sadarbosies visas trīs iesaistītās puses – iedzīvotāji / nevalstiskās organizācijas, nozares profesionāļi un pašvaldība.

Kā vienu no labās prakses piemēriem arhitekte minēja Panevēžas promenādi, kuru raksturoja kā izcilu risinājumu, lai promenādes izveide vietējiem iedzīvotājiem aiziet no viena punkta līdz otram. Panevēžas promenāde – vietas identitātes simbols, kas strādā kā magnēts.

Paņevežas promenāde
Panevēžas promenāde. Foto: Panevezys.lt

Bieži vien tieši aktīvie iedzīvotāji ir tie, kuri rada ideju un tās realizē. Ir svarīgi, lai iedzīvotāji veidotu spēcīgas kopienas, bet pašvaldību uztvertu kā savas komandas spēlētāju, uzsvēra arhitekte. Viens no veidiem, kā iedzīvotājiem realizēt savas idejas, ir projektu konkurss "Sabiedrība ar dvēseli".

Gan Kristīne Pudiste, gan pašvaldības arhitekte Dace Rumpe uzsvēra, ka tieši pēc līdzīga plenēra Ādažos tika veikta Gaujas ielas pārbūve, padarot to par novada vizītkarti - krietni pievilcīgāku novada iedzīvotājiem un viesiem, kā arī uzlabojot gājēju, riteņbraucēju un autotransporta plūsmu Ādažu centrā. 2019. gadā projekts "Gaujas ielas Ādažos pārbūve" saņēma Latvijas ainavu arhitektūras gada balvu kategorijā "Inženierbūvju dizains".

Gaujas iela, Ādažos
Gaujas iela Ādažos

Plenēra mērķis bija iegūt iedzīvotāju viedokli par viņu ikdienas rūpēm, kā arī prioritāri un sekundāri risināmajām lietām Carnikavā, veicinot Carnikavas centra attīstību, tuvinot Carnikavu jūrai un otrādi.

Pēc ievaddaļas plenēra dalībniekiem bija iespēja iesaistīties ideju ģenerēšanā. Vairāki dalībnieki norādīja uz jaunu gājēju pāreju nepieciešamību, kā veicināt drošību Carnikavas centrā, gājēju tuneli un citām būtiskām lietām, kas varētu dot būtisku atspērienu Carnikavas centra attīstībā un ciema identitātes veidošanā. Plenērā tapušās idejas tiks apkopotas un nodotas arhitektiem, kas sniegs savu redzējumu par iespējamajiem attīstības virzieniem. Arhitektu plenērā, kas norisināsies 7. un 8. jūnijā, piedalīsies 10-15 arhitekti no dažādām Latvijas pilsētām. 8. jūnijā plānota iedzīvotāju tikšanās ar arhitektiem.

Ja arī Jums ir idejas, ieteikumi un sapņi par Carnikavas centra attīstību, sazinieties ar Ādažu novada Būvvaldes galveno arhitekti Daci Rumpi, kura visas idejas apkopos līdz arhitektu plenēram.

Dace Rumpe

Galvenā arhitekte