Attīstības jaunumi
LIFE_BauhausingEurope, dalībvalstu pārstāvji Spānijā

Projekta “LIFE_BauhausingEurope” sākums jeb kā apkārtnes tuvināt Jaunā Eiropas Bauhaus principiem

• Projekts tiek īstenots konsorcijā, ko koordinē "EuroVertice Consultores", un tajā piedalās piecas vietējās varas iestādes kopā ar citiem partneriem ar dažādu daudznozaru profilu: Kartahenas Politehniskās universitātes Arhitektūras un būvniecības Augstākā tehniskā skola, enerģētikas konsultāciju uzņēmums "Ekodoma", "Green Building" padome no Horvātijas, Budapeštas "Pro-Progresiones" mākslas centrs.
  • Projekts notiks piecos rajonos no četrām dažādām valstīm: Kartahenā un Blankā (Spānija); Varaždinā (Horvātijas); Ādažos (Latvija); un Eržebetvarošā (Budapeštas apgabals, Ungārija).
  • Līdz 2027. gadam projekts sekmēs Jaunā Eiropas Bauhausa (NEB) pieeju dažādās pašvaldībās un demonstrēs, ka tā ir piemērota jebkuras teritorijas pārveidošanai neatkarīgi no tās lieluma, lauku vai pilsētas rakstura, pilsētu izaicinājumiem vai degradācijas procesiem.
  • Projekta budžets ir 4 624 142 eiro, no kuriem 60% (2 774 485 eiro) Eiropas Savienība subsidē ar vides programmas LIFE starpniecību.

Projekts “LIFE_BauhausingEurope” tika uzsāks 2023. gada oktobrī. Tā ir daļa no ES Vides un klimata rīcības programmas (LIFE) 2022. gada uzsaukuma. Nākamo četru gadu laikā “LIFE_BauhausingEurope” projekts apstiprinās Jaunā Eiropas Bauhausa (NEB) pieeju, lai atjaunotu sabiedriskās ēkas piecās dažādās pašvaldībās ar mērķi pārveidot attiecīgās apkaimes. To pašvaldību daudzveidība, kurās projekts notiek, tiks izmantota, lai pierādītu, ka NEB pieeja ir piemērota jebkuras teritorijas pārveidošanai neatkarīgi no tās lieluma, lauku vai pilsētas rakstura, pilsētvides izaicinājumiem vai degradācijas procesiem.

NEB ir Eiropas Komisijas virzīta iniciatīva, kas apvieno daudzlīmeņu, līdzdalības un starpdisciplināru pieeju, lai virzītos uz ilgtspējīgākām, skaistākām un iekļaujošākām kopienām. Šī iniciatīva, kas paredzēta kā “Eiropas zaļā kursa dvēsele”, aizsākās 2020. gadā un tagad tiks pārbaudīta uz vietas, izmantojot Eiropas Savienības līdzfinansētu projektu.

Projekts tiks sākts, piemērojot NEB pieeju sabiedrisko ēku kompleksai renovācijai. “Ēku pārdomāšanu”, izmantojot ideju konkursa procesu, veiks daudznozaru komanda, šajā procesā pilnībā iesaistot arī lietotājus un apkaimes iedzīvotājus. No lietotājiem un sabiedrības saņemtās idejas un jaunie pielietojumi tiks iekļauti ideju konkursa nosacījumos, ko pašvaldības organizēs renovācijas projekta izstrādei. Renovācijas projekti būs iespēja iesaistīt lietotājus un vairāk apzināties kopienu, kurā viņi dzīvo, ikvienam paredzētajā telpā, kas ir saistīta ar katrā ēkā attīstāmajām aktivitātēm.

Vēl viena projekta darbībām būs ārtelpu atjaunošana šajos rajonos, lai uzlabotu šo teritoriju publisku izmantošanu un radītu vietas vietējo kopienu tikšanās reizēm. Arī šīs teritorijas projektēšana tiks veikta, sadarbojoties ar apkaimes iedzīvotājiem, pamatojoties uz esošo materiālu atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, lai pēc iespējas samazinātu jaunu resursu izmantošanu.

Projekta ietekme

Darbības ēkās un publiskajās telpās tiks papildinātas ar intensīvu vides un sociālo rādītāju monitoringa programmu, lai novērtētu projekta ietekmi. Tiks veikta arī holistiska analīze par ilgtspējības, skaistuma un iekļaušanas aspektu integrāciju, lai apstiprinātu NEB pieejas piemērošanu.

“LIFE_BauhausingEurope” projekts sniegs labumu vairāk nekā 57 000 iedzīvotāju, izmantojot atjaunotās ēkas, un vairāk nekā 76 000 iedzīvotāju, kas izmantos labiekārtotās āra teritorijas. Renovējot ēkas 4067 m2 platībā, paredzēts ietaupīt 572 GWh/gadā, izvairoties no 115 Tn CO2 ekvivalenta emisijas gadā. Ēkās uzstādītās atjaunojamās enerģijas sistēmas saražos gandrīz 80 GWh tīras enerģijas. Projekta īstenošanai būs arī cita pozitīva ietekme uz ūdens ietaupījumu un radītajiem atkritumiem

Konsorciju koordinēs EuroVertice Consultores, Spānijas konsultāciju firma, kas specializējas pilsētvides programmā un pilsētvides pārveidošanā, kas jau no paša sākuma ir pieskaņota iniciatīvai New European Bauhaus, piedaloties NEB festivālā ar UrbActivistas iniciatīvu.

Šis projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības Life programmas saskaņā ar granta līgumu Nr. 101113886. Par šī dokumenta saturu atbild tikai BauhausingEurope projekts, un tas ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības viedokli. Projekts ir saņēmis finansējumu no valsts budžeta apakšprogrammas “LIFE programmas projekti”.