SN Par Ādažu novada teritorijas kopšanu un būvju uzturēšanu

Viedokļa paušanai publicēts saistošo noteikumu projekts “Par Ādažu novada teritorijas kopšanu un būvju uzturēšanu”. Priekšlikumus aicinām iesūtīt līdz 2024. gada 2. janvārim e-pastā dome@adazi.lv.

Saistošie noteikumi nosaka kārtību, kādā Ādažu novada administratīvajā teritorijā tiek uzturēta sanitārā tīrība, veikta īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas kopšana, uzturētas teritorijas un būves, veikta publiskā lietošanā nodotu pašvaldības zaļo zonu un stādījumu uzturēšana un aizsardzība, sniegts pašvaldības atbalsts piegulošo teritoriju kopšanā un paredzēta administratīvā atbildība par šo noteikumu pārkāpšanu.

Šobrīd Ādažu novada
administratīvajā teritorijā ir spēkā pašvaldības saistošie noteikumi Nr. 79/2022 "Par Ādažu novada teritorijas kopšanu un būvju uzturēšanu", taču, lai tie atbilstu Pašvaldību likumā ietvertajam pilnvarojumam, tie jāizdod no jauna.

Pašvaldības skatījumā jaunajos noteikumos nepieciešams iestrādāt tikai atsevišķas izmaiņas.
Būtiskākā problēma, kuras risināšanai nepieciešami noteikumi - publiskām teritorijām piegulošie nesakoptie īpašumi (netiek savlaicīgi nopļauta zāle, notīrīts sniegs), vidi degradējošas būves, kas bojā ainavu un izjauc kultūrvēsturiskās vides tēlu.

Uzliekot personām par pienākumu sakopt īpašumam piegulošo publiskā lietošanā esošu teritoriju, tiek sasniegts mērķis, kura dēļ šāda kārtība ir noteikta, uz ko norādījis arī Tiesībsargs. Šāds pienākums personām tiek uzlikts sabiedrības interesēs, lai nodrošinātu sakoptu vidi.

Noteikumos precizēts, ka nekustamā īpašumā esošo žogu uzturēšana nodrošināma tādā tehniskā un vizuālā kārtībā, kas atbilst vides ainavas prasībām un pašvaldības teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem. Precizēta kārtība, kādā var apstrīdēt pašvaldības izpilddirektora vietnieka, Administratīvās komisijas un Administratīvo aktu strīdu komisijas lēmumus.