saistošo noteikumu baneris

Viedokļa paušanai nodots saistošo noteikumu projekts “Par reklāmas un citu informatīvo materiālu izvietošanu publiskās vietās Ādažu novadā”. Priekšlikumus aicinām iesūtīt līdz 2024. gada 2. janvārim e-pastā dome@adazi.lv.

Saistošo noteikumu izdošanas mērķis ir noteikt reklāmas izvietošanas pamatprincipus, reklāmas projektu izskatīšanas un saskaņošanas, kā arī tās ekspluatācijas un demontāžas kārtību, un kārtību, kādā pašvaldība izvieto informatīvos paziņojumus un priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus publiskās vietās un vietās, kas vērstas pret publisku vietu Ādažu novadā.

Šobrīd Ādažu novada administratīvajā teritorijā ir spēkā pašvaldības saistošie noteikumi  Nr. 47/2022 "Par reklāmas un citu informatīvo materiālu izvietošanu publiskās vietās Ādažu novadā", taču, lai tie atbilstu Pašvaldību likumā ietvertajam pilnvarojumam, tie jāizdod no jauna.

Atšķirībā no iepriekšējā regulējuma, jaunais noteikumu projekts vairs neparedz, ka projektējot stacionāru reklāmas objektu ielu sarkanajās līnijās, ja to pieļauj esošās apakšzemes inženierkomunikācijas, atdalošajā zaļajā zonā starp brauktuvi un gājēju ietvi jāievēro vismaz 0,5 m attālums līdz brauktuvei. Kā arī, ka ielu sarkanajās līnijās aizliegta reklāmas objektu izvietošana ar betona pamatiem, kuru izmēri plānā ir lielāki par 0,7 x 0,5 m un ieguldīšanas dziļums vairāk par 1 m. Ielu sarkanajās līnijās nevar atrasties no jauna skaņojamas reklāmas, jo tās paredzētas inženierkomunikāciju izbūvei. Šo (sarkano līniju) aizņemšana ar reklāmām (ar vai bez pamatiem) apgrūtina teritorijas uzturēšanu, kopšanu un to personu, kas neievēro noteiktos attālumus saukšanu pie atbildības.

Noteikumi vairs neparedzēs, ka ir aizliegts uzstādīt reklāmu uz žogiem un sētām visu ciemu robežās, jo šis punkts ir pretrunā ar noteikumu punktu, kas reglamentēja nosacījumus, pie kādiem šīs reklāmas uz žogiem un sētām var uzstādīt (jaunā regulējuma 16. punkts).

Jaunais regulējums papildināts ar nosacījumiem digitālu reklāmu izvietošanai. Pašvaldībā ir saņemtas iedzīvotāju sūdzības, kurās norādīts, ka daži reklāmas un dekoratīvie gaismas objekti ir pārāk spilgti un diennakts tumšajā laikā iespīd viņu dzīvojamo māju logos. Jaunajos saistošajos noteikumos tiks noteikts, ka gaismu izstarojoši objekti (reklāmas) reklāmas nedrīkst izstarot gaismu krēslas laikā, t.i., no vakara krēslas iestāšanās līdz rīta krēslas izzušanai, kā arī reklāmas aizliegts izvietot vietās, kur ēkas fasāde, uz kuras izvietojama reklāma, atrodas tuvāk par 50 metriem no dzīvojamo māju logiem.

Noteikumos tiek precizētas korespondējošās tiesību normas, par kuru pārkāpšanu paredzēta administratīvā atbildība, atsevišķi nodalot atbildību par noteikumu katru pārkāpumu, kā arī nosakot minimālo un maksimālo soda apmēru.