svarīgākais, IKSS, 06122023

Ādažu novada pašvaldības Izglītības, kultūras, sporta un sociālo jautājumu sēdē šodien tika izskatīti 15 jautājumi. Iepazīstinām ar aktuālākajiem apspriestajiem jautājumiem.

Sabiedrības viedokļa paušanai nodod saistošo noteikumu grozījumus par sociālo pakalpojumu piešķiršanas kārtību

Ņemot vērā, ka 2024.gada februārī tiks atvērtas specializētās darbnīcas Sociālā dienesta telpās Carnikavā, Garā ielā 20, tiek plānoti grozījumi saistošajos noteikumos "Par pašvaldības sociālo pakalpojumu piešķiršanas kārtību", papildinot tos ar specializētās darbnīcas pakalpojumu.

Specializētās darbnīcas sniedz iespēju iegūt darba pieredzi, darba tirgum nepieciešamās prasmes un iemaņas, organizējot nodarbinātības pasākumus atbilstoši klientu fiziskajām un garīgajām spējām, interesēm un vecumam, nodrošinot sociālo integrāciju, veicinot prasmju un iemaņu apguvi, apmācot personas noteiktām amata prasmēm.

No 7. līdz 21. decembrim par saistošo noteikumu grozījumiem iedzīvotāji varēs izteikt viedokli un priekšlikumus.

Plāno arī 2024. gadā līdzfinansēt "Kaimiņu dienas" Kalngalē

Ik gadu Kalngalē notiek tradicionālās "Kaimiņu dienas", kas plānotas arī 2024.gadā. Izglītības, kultūras, sporta un sociālo jautājumu komitejas deputāti lēma atbalstīt biedrības "Kalngalieši" ikgadējās aktivitātes īstenošanu un līdzfinansēt pasākumu  1000 eiro apmērā. Par šo jautājumu vēl būs jālemj domes sēdē.

Ar jauniem saistošajiem noteikumiem precizēs pašvaldības parku, skvēru, bērnu rotaļu, sporta laukumu  un stadionu izmantošanas kārtību

Pēc izmaiņām likumdošanā saistošie noteikumi par pašvaldības parku, skvēru, rotaļu un sporta laukumu, kā arī stadionu izmantošanas kārtību jāizdod no jauna. Atšķirībā no iepriekšējā regulējuma noteikumi tiek attiecināti arī uz publiskā lietošanā nodotiem pašvaldības parkiem un skvēriem. Tiek arī precizēts, ka laukumu izmantošana ir bez maksas, izņemot, ja nomas maksa par to izmantošanu ir noteikta ar domes lēmumu.

Respektējot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas atzinumu
attiecībā par nepieciešamību izvērtēt lietderību ierobežot sabiedrības brīvu piekļuvi publiskā lietošanā nodotām pašvaldības teritorijām, ierobežojumi attiecībā uz izmantošanas laiku tiek noteikti vienīgi Ādažu multifunkcionālajam sporta laukumam, velotrasei, Carnikavas sporta laukumam (Rožu ielā, Carnikavā), kā arī Ādažu vidusskolas un Carnikavas stadioniem. Nepieciešamība noteikt minēto objektu slēgšanas laiku apmeklētājiem pamatojama ar darbības specifiku - objektu segumam nepieciešama speciāla kopšana un uzturēšana, pārvietoties pa tiem ieteicams ar īpašiem sporta apaviem.

Sabiedrības viedokļa noskaidrošanai par saistošajiem noteikumiem iedzīvotāji varēs izteikt viedokli un priekšlikumus no 7. līdz 21.decembrim.

Diskutē par speciālo programmu licencēšanu novada skolās

Šī gada septembrī dome izskatīja kolektīvu iesniegumu ar lūgumu akreditēt speciālās izglītības programmu bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem, lai bērni varētu iegūt izglītību Ādažu novadā. 2023./2024. mācību gadā pašvaldības izglītības iestādēs pamatskolas posmā šāda programma netiek nodrošināta, tāpēc vecāki meklē izglītības iestādes blakus novados un pilsētās.

Pamatojoties uz Izglītības likuma 17. panta pirmo daļu, pašvaldības pienākums ir nodrošināt bērniem, kuru dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā, iespēju iegūt pamatizglītību bērna dzīvesvietai tuvākajā pašvaldības izglītības iestādē. Šobrīd izglītību citos novados iegūst 17 Ādažu skolēni ar garīgās attīstības traucējumiem.

Skolu direktori norādīja uz vairākām problēmām, piemēram, to, ka nav speciālā pedagoga, atbilstošu telpu, mācību materiālu, pedagogu un speciālo pedagogu darbs jau tā ir noslogots, ir mobinga riski, līdz ar to pastāv arī bažas, ka bērniem var tikt nodarīts pāri.  Tika izteikts priekšlikums, ka speciālo programmu licencēšanu jāskatās kontekstā ar jaunas izglītības iestādes būvniecību.

Pēc garām diskusijām deputāti nolēma atbalstīt jautājuma tālāku virzību. Jautājumu turpinās skatīt nākamajā komitejas sēdē.

Meklē risinājumus 1. klašu atvēršanai Ādažu novada pašvaldības izglītības iestādēs 2024./2025. mācību gadā

Deputāti uzklausīja arī Izglītības un jaunatnes nodaļas ziņojumu par risinājumiem 1. klašu atvēršanai pašvaldības izglītības iestādēs nākamajā mācību gadā. 2024. gada 1. septembrī Ādažu vidusskola var uzņemt tikai astoņas 1. klases, lai gan pieprasījums ir augstāks (šogad tika uzņemtas 10 klases).

Starp iespējamajiem risinājumiem tika norādīti:

1. Ādažu vidusskolas pirmsskolā neuzņemt jaunus izglītojamos un 5. – 12. klašu telpas daļēji izmantot 4. klasei
  2. Ādažu vidusskolai uzņemt astoņas pirmās klases un pārējos uzņemt Carnikavas pamatskolā

Tomēr arī šajos risinājumos būs jāsaskaras ar dažādiem izaicinājumiem. Piemēram, samazinot bērnudārza grupu skaitu un atslogojot sākumsskolas telpas, lielāks noslogojums radīsies viudsskolas telpās. Jāņem vērā, ka būs nepieciešama telpu pielāgošana (sanitārā mezgla pielāgošana atbilstoši vecumam. Turklāt jebkurā gadījumā abi būs īstermiņa risinājumi, jo atbilstoši prognozēm Ādažu novadā turpmākajos gados skolēnu skaits turpinās pieaugt.

Skolu direktori norādīja, ka atbalsta otro risinājumu, kas nozīmē, ka Ādažu vidusskolā tiktu uzņemtas astoņas, bet Carnikavas pamatskolā – septiņas pirmās klases. Jautājumu turpinās skatīt tuvākajās domes Izglītības, kultūras, sporta un sociālo jautājumu, kā arī Finanšu komitejas sēdēs.

Visi šodien skatītie jautājumi: