Ar Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvēm diskutē par izglītības attīstības iespējām novadā

Ādažu novada pašvaldības priekšsēdētāja Karīna Miķelsone, viņas vietnieks Valērijs Bulāns, Izglītības nodaļas vadītāja Aija Kalvāne, Attīstības un projektu nodaļas vecākā eksperte Iveta Grīviņa-Dilāne šodien tikās ar Izglītības ministrijas Izglītības departamenta direktori Edīti Kanaviņu un ministres ārštata konsultatīvo darbinieci vispārējās izglītības jautājumos Ramonu Urtāni.

Priekšsēdētāja ministrijas pārstāves iepazīstināja ar vispārējo situāciju izglītībā novadā, kā arī – nepieciešamību veidot jaunu izglītības iestādi Ādažos. Neskatoties uz to, ka 2021.gadā pašvaldība izveidoja 300 jaunas vietas pirmsskolas izglītības iestādēs – 210 Carnikavā un 100 Ādažos, tomēr vietas pirmsskolās vēl aizvien trūkst. Ādažu novads šobrīd iedzīvotāju vecuma ziņā ir visjaunākais novads valstī. 2022.gada jūlija dati vēsta, ka katrs desmitais novadā deklarētais iedzīvotājs ir vecumā līdz 6 gadiem.

Iedzīvotāju skaita pieaugums rada spiedienu uz izglītības infrastruktūras pieejamību gan pirmsskolas izglītības, gan vispārējās pamatizglītības iestādēs. 2022./2023.mācību gadā Ādažu novadā vispārējo izglītību apguva kopumā 2960 skolēnu. Lielākā daļa no tiem (2675 jeb 90%) apgūst vispārējo pamatizglītību no 1.-9.klasei.

Ādažu vidusskolas ēku (gan Gaujas ielā 30, gan Attekas ielā 16) kapacitāte izglītības pakalpojumu nodrošināšanai jau ir izsmelta un iespējas uzņemt jaunus skolēnus turpmākajos gados būs ierobežotas. Pēdējo 2 gadu laikā Ādažu sākumskolā (Ādažu vidusskolas mācību īstenošanas vieta 1.-4.klasei) mācības uzsāka 10 1.klases, un pašvaldībai nācās pamatklases ierīkot speciālo mācību kabinetos. Kā liecina prognozes, 1.klases skolēnu skaitam Ādažu novadā kopumā ir tendence palielināties arī turpmākajos gados. To, ka vislielākais skolēnu īpatsvars un sagaidāmais pieaugums ir tieši sākumskolas ciklā, jau 2015. gadā norādīja SIA “AC Konsultācijas” savā pētījumā “Tehniski sociāli ekonomiskais pamatojums jaunas izglītības iestādes būvniecībai Ādažu novadā”. Tāpēc saistībā ar izglītības iestāžu infrastruktūras attīstību tiek izskatīta iespēja Podniekos blakus  jaunajai pirmsskolai būvēt arī jaunu sākumskolu, savukārt Carnikavā nodrošināt vidusskolas darbību.

Šobrīd notiek dažādu alternatīvu izvērtēšana, lai pašvaldība varētu pieņemt turpmākos lēmumus.