Jaunumi sportā
Alvja Vītoliņa piemiņas turnīrs šahā 2024

Sestdien Carnikavas Tautas namā "Ozolaine" tika aizvadīts starptautiskā meistara Alvja Vītoliņa piemiņas turnīrs šahā, kas norisinājās jau 26.reizi. Sacensībās piedalījās 52 dalībnieki no piecām valstīm.

Latvijas šahistiem konkurenci sastādīja dalībnieki arī no Lietuvas, Ukrainas, Čehijas un Vācijas, aizvadot astoņas kārtas ar apdomas laiku 10 minūtes partijai plus 5 sekundes par gājienu ar FIDE reitinga aprēķinu.

Šogad turnīrā piedalījās daudz jauno šahistu, vienam no viņiem kļūstot par turnīra lielāko pārsteigumu un uzvarētāju. Turnīrā triumfēja vien 14 gadus jaunais Rīgas Šaha skolas audzēknis Aleksejs Jans Olševskis (1875), kuram bija tikai 14. starta reitings. Memoriālu viņš sāka ar septiņām uzvarām pēc kārtas, nodrošinot pirmo vietu jau pirms pēdējās partijas. Tajā Olševskis piekāpās reitingā un pieredzē pārākajam FM Vsevolodam Dzjubam (1989), taču tas neliedza turnīru pabeigt ar pamatīgu reitinga pieaugumu – plus 121,6. Otro vietu turnīrā ar 6.5 punktiem izcīnīja jau pieminētais Dzjuba, bet trešo – Aleksandrs Jazanovs. Viņš ieguva 6 punktus, un pēc papildrādītājiem apsteidza Aivaru Laizānu (2092) un Kristapu Krustkalnu (2019).

Krustkalns, kurš ierindojās 5.vietā, tika apbalvots kā labākais Ādažu novada pārstāvis, bet dāmu konkurencē otro labāko rezultātu uzrādīja carnikaviete Ilze Kempele. Kopumā turnīrā piedalījās septiņi Ādažu novada pārstāvji. Sacensību kopvērtējumu var aplūkot ŠEIT.

Turnīrā kopumā tika pasniegta 21 (!) balva. To saņēmēji apskatāmi ŠEIT.

Starptautiskā meistara Alvja Vītoliņa memoriāls ir šobrīd vecākais aktīvais tradicionālais turnīrs Latvijā.

PAR ALVI VĪTOLIŅU 

Alvis Vītoliņš (15.06.1946. – 16.02.1997.) bija starptautiskais meistars un treneris. Šahu sācis spēlēt sešu gadu vecumā, par meistarkandidātu kļuva 1961. gadā, meistara normu izpildīja 1962. gadā, starptautiskā meistara balles normu 1978. gadā. PSRS jauniešu čempions un septiņkārtējs Latvijas čempions. Vītoliņa vārdā nosaukts viens no sicīliešu aizsardzības variantiem.


Alvja Vītoliņa piemiņas turnīrs šahā 2024
Alvja Vītoliņa piemiņas turnīra šahā laureāti

Fēliksa Circeņa piemiņas turnīrā uzvar Reinis Paikens

Nedēļu iepriekš Ādažos tika aizvadīts arī septītais Fēliksa Circeņa (zīmīgi, ka Alvis Vītoliņš bija viens no Circeņa audzēkņiem) piemiņas turnīrs šahā, kas šoreiz pulcēja dalībnieku rekordskaitu -109 dalībniekus no trīs valstīm: Latvijas, Lietuvas un Ukrainas. 

Uzvaru pirmo reizi turnīra vēsturē svinēja Reinis Paikens no Rīgas, kurš izcīnīja 8 punktus. Tālākās vietas ar 7 punktiem dalīja pieci šahisti, un tikai papildus rādītāji noteica vietu sadalījumu. Otro vietu ieguva Matīss Mustaps no Rīgas,  bet trešo vietu izcīnīja vienīgais lielmeistars Normunds Miezis no Olaines. Ceturtā vieta Nikolajam Krilovam no Jēkabpils, piektā Rīgas pārstāvim Artjomam Tolmačovam, bet sesto vietu izcīnīja  Kristaps Krustkalns no Carnikavas. Kopumā turnīrā piedalījās 25 Ādažu novada šahisti. S65 grupā labākais bija carnikavietis Atis Bērziņš. 

Visi rezultāti un dalībnieki apskatāmi ŠEIT.