Ādažu novada Baltezerā atrodas Ādažu vecākais un nozīmīgākais arhitektūras piemineklis –Baltezera baznīca. Baznīca atrodas gleznainā vietā starp Lielo un Mazo Baltezeru. To no 1772. līdz 1775. gadam cēla meistars Bernhards Joahims no Mazungenas.

Baltezera bazīca
1775. gadā celtā Baltezera bazīca – vecākais arhitektūras piemineklis Ādažu novadā. Foto: ap 1926.gadu.
Ceļš uz Rīgu gar Baltezera baznīcu. Foto: ap 1928.gadu.
Ceļš uz Rīgu gar Baltezera baznīcu. Foto: ap 1928.gadu.

 

Pēc vēsturnieka un teologa Roberta Feldmaņa liecības, Baltezera baznīca bija pirmā Latvijā, kuras tā laika mācītājs Jānis Baumanis, nezināmu apstākļu mudināts, labprātīgi atdeva baznīcas atslēgas padomju izpildvarai. Līdz ar Latvijas okupāciju dievnamu sāka izpostīt. Tika nopostīts viss interjers – iznīcināts altāris, 1958. gadā nojauca baznīcas torņa smaili un telpās ierīkoja klubu un kinozāli. 

Baltezera baznīca pēc torņa nopostīšanas.
Baltezera baznīca pēc torņa nopostīšanas.

1972. gadā baznīca kļūst par kolhoza “Ādaži” tukšās taras un minerālmēslu noliktavu. Baznīcas telpās tika atvēlēta vieta arī kolhoza kāpostu skābētavai. Lielos daudzumos šai vajadzībai tika atgādāta un novietota sāls, kas neatgriezeniski sabojāja baznīcas ēkas sienas un vēsturisko apdari. 20. gadsimta 70.-80. gadu mijā Baltezera baznīcas ēkā atradās kolhozam “Sidgunda” piederošā metālapstrādes darbnīcas. Ādažniekiem labi pazīstamais mākslinieks Voldemārs Rapiķis, redzot posta darbus, un to, ko baznīcas mūriem ikdienā nodara nokrišņi, panāca, ka metālapstrādes darbnīcā izgatavoja un uzstādīja jumtu – baznīcas pagaidu torni ar gaili galā. Tikai 1997. gadā no altāra telpām izvācās Lattelekom centrāle. Ādažu luterāņu draudze dievkalpojumus baznīcā atsāka 1994. gadā, kad dievkalpojumiem varēja izmantot tikai nelielu un tumšu telpu, kas pirms tam tika lietota kā metālmākslinieku darbnīca. Baznīca bija katastrofālā stāvoklī, nokvēpušām sienām, altārdaļā pat bija ierīkots neliels dzīvoklītis. Ar laiku tika rekonstruēta visa fasāde, atjaunoti iekšējie mūri vairāku metru augstumā, izņemot laukā vecos, bojātos ķieģeļus, nomainītas vecās un bojātās koka sijas un ielikti jauni logi.

https://baltezerabaznica.lv/ui/?n=vesture1

 

Atjaunotajā draudzē kalpojuši vairāki mācītāji. Laikā no 1994. -1998. gadam mācītājs Gundars Bērziņš. Šajā laikā vēl toreizējam teoloģijas studentam palīdzēja mācītāji Aleksandrs Bite un bijušais luterāņu mācītājs Māris Sants. Laikā no 1998.gada līdz 2002. gadam nu jau atstādinātais palīgmācītājs Aivars Salmanis. Laikā no 2002.-2003. gadam bijušais mācītājs Ilmārs Zvirgzds. Savukārt, no 2003.gada līdz 2011. gadam draudzi vadīja mācītājs Gundars Bērziņš, no 2011.gada līdz 2015.gadam mācītājs bija Māris Sarma. Baltezera baznīcas  draudzes mācītājs no 2015. gada oktobra ir Ivars Jēkabsons. 

Avoti: https://ieej.lv/cMqOS  

Pieejamie  resursi  par  Baltezera baznīcu