Valsts atbalsts
eds vid gov

Ikviens iedzīvotājs, par kuru tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, var iesniegt gada ienākumu deklarāciju, pievienojot attaisnoto izdevumu apliecinošus maksājuma dokumentus (čekus, kvītis), lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par saviem un savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem.

Gada ienākumu deklarāciju par 2023. gadu var iesniegt, sākot no šā gada 1. marta. Gada ienākumu deklarāciju var iesniegt vai precizēt par trīs iepriekšējiem gadiem. Par 2020. gadu deklarāciju var iesniegt līdz 2024. gada 17. jūnijam.

Deklarāciju var iesniegt elektroniski, VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Maksājuma dokumentus var pievienot, izmantojot mobilo lietotni “Attaisnotie izdevumi” (iPhone tālruņos). Uzmanību – lietotne “Attaisnotie izdevumi” pašlaik nedarbojas Android tālruņiem. Ja lietotne tālrunī jau iepriekš tika uzstādīta un ar tās palīdzību ievadīti čeki 2023. gadā, tā nepabeidz uzsākto darbību un čeki nenonāk EDS. Android tālruņu lietotājus aicinām pārbaudīt deklarācijā iesniegto čeku pareizību pirms deklarācijas iesniegšanas EDS.

Attaisnotie izdevumi, par kuriem var saņemt nodokļu atvieglojumus:

1. medicīna, zobārstniecība;
  2. augstākā izglītība, kvalifikācijas celšana;
  3. bērnu interešu izglītība;
  4. ziedojumi un dāvinājumi sabiedriskā labuma organizācijām un politiskajām partijām;
  5. iemaksas privātajos pensiju fondos, uzkrājošā dzīvības apdrošināšana.

Atmaksas par šiem izdevumiem ir 20% no izdevumu kopsummas, nepārsniedzot 600 eiro gadā. VID veic atmaksu trīs mēnešu laikā.

Deklarēt attaisnotos izdevumus par medicīnu, zobārstniecību, izglītību un bērnu interešu izglītību var arī par ģimenes locekļiem, piemēram, vecākiem, vecvecākiem, bērniem, mazbērniem, laulāto, audzināšanā paņemtu bērnu, ja no viņa vecākiem nav iespējams piedzīt uzturnaudu (alimentus), nepilngadīgu brāli un māsu, ja viņiem nav darbaspējīgu vecāku, brāli un māsu ar 1. vai 2.grupas invaliditāti un citiem. Par katru ģimenes locekli iespējams deklarēt attaisnotos izdevumus līdz 600 eiro apmērā.

Nodokļa atmaksu var saņemt arī par gada laikā nepiemērotiem nodokļa atvieglojumiem, vai lielākas progresīvās likmes piemērošanas dēļ. Iesniedzot deklarāciju EDS, šīs atmaksas atgūšanai nav nepieciešams pievienot attaisnojuma dokumentus, pārrēķins tiek veikts automātiski no cilvēka deklarētajiem ieņēmumiem.

Vairāk informācijas par gada ienākumu deklarāciju: https://www.vid.gov.lv/lv/gada-ienakumu-deklaracija

Konsultācijas vai atbalstu deklarācijas iesniegšanā EDS attālināti vai klātienē var saņemt Ādažu novada Valsts un pašvaldības vienoto klientu apkalpošanas centros:

Ādažos: tālr.: 25151340, 29486570, 66954800; adrese: Gaujas iela 33A;

Carnikavā: tālr.: 25151341, 29124828, 66954812; adrese: Stacijas iela 5.

vai zvanīt uz VID Nodokļu un muitas informatīvo tālr.: 67120000.

Ādažu novada Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs