Drošība
sieviete, suns, skats pa logu
Foto: Pexels

Tuvojas gadu mija, kad daudzviet notiks uguņošanas, tomēr, kas ir prieks un svētki cilvēkiem, ir liels pārdzīvojums dzīvniekiem. Mājdzīvniekiem skaļie uguņošanas radītie trokšņi ir milzīgs stress. Tāpēc aicinām būt atbildīgiem par saviem ķepaiņiem gadumijā.

Mājdzīvniekiem ir paaugstinātas maņas, tāpēc uguņošana, kas rada pēkšņus un skaļus trokšņus, izraisa lielas bailes, bet mirgojošās gaismas var radīt dzīvniekiem dezorientēšanos. Ir svarīgi būt blakus, lai palīdzētu savam mājas mīlulim pārvarēt baiļu sajūtu. Ķepaiņi trauksmi izrāda, bieži žāvājoties, stipri elsojot, trīcot, laizoties un siekalojoties.               

Pat, ja jums šķiet, ka suns nebaidās no salūta, aicinām būt saprātīgiem un nekādā gadījumā neņemt mājdzīvnieku uz salūtu, kas viņam nerada nekādu prieku, tikai stresu. Ik gadu ir gadījumi, kad uguņošanas laikā izbiedēti suņi noraujas no pavadas, izbēg no privātmājas teritorijas un bēgot pazūd. Dzīvnieku patversmēs īsi pēc jaunā gada tiek saņemts daudz zvanu ar jautājumu, vai patversmē nav nogādāts viņu mīlulis.   

Esiet cilvēcīgi un izdariet pareizo izvēli, atstājot savu mīluli drošā vietā. Daudzām dzīvajām būtnēm šāvieni un troksnis rada nāves bailes, paniku, vēlmi bēgt, nesaprotot kur – sava īslaicīgā prieka mirkļa dēļ cilvēki viņus pakļauj briesmām un bojāejai. Augstais stresa līmenis var ietekmēt mājdzīvnieku veselību, kā arī izrādīties letāls.

Aicinām par saviem mājas mīluļiem parūpēties savlaicīgi:

  • pat, ja mājdzīvnieks ikdienā pieradis uzturēties ārā, pirms gadumijas uguņošanas ievediet viņu iekštelpās;
  • aizveriet logus, durvis, nolaidiet žalūzijas, aizveriet aizkarus, kā arī ieslēdziet radio vai televizoru, kas mazinātu mājdzīvniekos satraukumu par trokšņiem;
  • palutiniet viņu ar kārumiem vai iedodiet rotaļlietas, kas var novērst viņa uzmanību;
  • ja nepieciešams, konsultējies ar profesionāli – veterinārārstu: ir medikamenti, kas var palīdzēt mazināt mājdzīvnieka bailes un trauksmi;
  • pārliecinieties, ka mājdzīvnieka ir čips ir reģistrēts;
  • pats svarīgākais – paliec kopā ar savu mājdzīvnieku, jo saimnieka klātbūtne viņam būs labākais mierinājums.


Svarīgi arī nodrošināties pret negadījumiem, ja suns tomēr pazūd. Drošības labad pie suņa siksniņas pievieno tālruņa numuru, kas būs ātrākais veids, kā atgriezties mājās noklīšanas gadījumā.

Sargāsim savus mīluļus. Priecīgus un drošus svētkus ikvienam!

Padomi uguņošanas laikā, mājdzīvnieki